Ubezpieczenie leasingu zwolnione z VAT

Data: 18-08-2013 r.

Leasing oraz ubezpieczenie leasingowanej rzeczy to odrębne usługi. W takiej sytuacji ubezpieczenie leasingu może być zwolnione z VAT. Aby skorzystać z tego przywileju, trzeba sprawdzić, na ile te usługi są ze sobą powiązane.

Minister finansów stwierdził, że leasing oraz ubezpieczenie leasingu to odrębne usługi z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Aby rozstrzygnąć, czy te czynności są jedną usługą czy oddzielnymi, należy szczegółowo zanalizować konkretną sprawę.

Rozliczenie podatku przez leasingodawców

Jeżeli firma leasingowa wystawiła klientowi fakturę korygującą, na której obciążyła go dodatkowym podatkiem wynikającym z ubezpieczenia leasingu, może ponownie wystawić fakturę korygującą oraz ją rozliczyć. Jednak wcześniej musi zwrócić klientowi część ceny odpowiadającej doliczonemu VAT.

Gdy leasingodawca wystawił fakturę korygującą, na której cena za leasing i ubezpieczenie była taka sama, to znaczy, że przyjął na siebie dodatkowy podatek. Wtedy również może wystawić fakturę korygującą i rozliczyć ją. Dla leasingobiorcy nie ma to żadnych konsekwencji.

Odliczenie VAT przez firmę transportową

Gdy leasingobiorca otrzyma fakturę korygującą, musi skorygować odliczony VAT w bieżącej deklaracji podatkowej. Jeśli leasingodawca do opodatkowania leasingu włączył koszty ubezpieczenia i nie skorygował tego, to klienci i tak mogą odliczyć VAT od ubezpieczenia.

Firmy leasingowe nie muszą korygować rozliczenia z opodatkowaniem ubezpieczenia, ale mogą to zrobić.

Sporna kwestia

Zwolnienie z VAT ubezpieczenia leasingu było przyczyną licznych sporów pomiędzy podatnikami i fiskusem. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchwalił, że firma leasingowa powinna płacić VAT zarówno od leasingu, jak i od ubezpieczenia. W konsekwencji wiele firm leasingowych korygowało faktury tak, aby zawierały opodatkowanie ubezpieczenia. Na ich podstawie leasingobiorcy odliczali podatek.

Uchwała NSA nie zakończyła sporu i skierowano w tej sprawie pytanie do Trybunał Sprawiedliwości UE. Trybunał stwierdził, że leasing oraz ubezpieczenie leasingu to dwa oddzielne świadczenia. Jeśli firma leasingowa obciąży klienta kosztami ubezpieczenia, to ubezpieczenie leasingu może być zwolnione z VAT. Sąd krajowy powinien ustalić, czy dane czynności są w takim stopniu powiązane ze sobą, że należy je traktować jako jedną usługę, czy odrębne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32308 )
Array ( [docId] => 32308 )

Array ( [docId] => 32308 )