Zaświadczenie z e-US w zamówieniach publicznych

Data: 24-04-2023 r.

Czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego można wykorzystać zaświadczenie wygenerowane za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, aby potwierdzić brak podstaw wykluczenia o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych? 

Urząd Zamówień Publicznych przygotował opinię prawną, dotyczącą możliwości wykorzystania zaświadczenia z e-Urzędu Skarbowego jako podmiotowego środka dowodowego. Odnosi się ona do § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 30 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy. 

 

Przepis art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych pozwala wykluczyć z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcę, który naruszył obowiązki w zakresie płatności podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne (z wyjątkiem art. 108 ust. 1 pkt 3 Pzp), chyba, że wykonawca przed terminem składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert - uregulował swoje należności. 

Z kolei zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 4 przywołanego rozporządzenia, aby potwierdzić brak podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 Pzp, zamawiający może zażądać zaświadczenia wydanego przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego, które będzie potwierdzało, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków i opłat. Zaświadczenie to musi być wystawiona najwcześniej na 3 miesiące przed jego złożeniem przez wykonawcę. Jeśli w zaświadczeniu są ujawnione zaległości, wraz z nim wykonawca przedstawia dokumenty potwierdzające, że należności wraz z odsetkami zostały uregulowane przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert. Dopuszcza się także zawarcie przez wykonawcę porozumienia w sprawie spłaty tych należności. 

Obecnie obowiązujące przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że jeśli zaświadczenia są generowane automatycznie w e-Urzędzie Skarbowym, stosuje się do nich odpowiednio przepisy działu dotyczącego wydawania zaświadczeń. 

Z ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że naczelnicy urzędu skarbowego są organami pomocniczymi Szefa KAS, przy ich pomocy Szef KAS wykonuje ustawowe zadania do których należy także wydawanie zaświadczeń. 

Konieczne jest także przytoczenie art. 35c ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie z którym Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydaje pisma generowane automatycznie w e-US. Z kolei ust. 4 przywołanego przepisu zawiera zasadę, zgodnie z którą załatwienie sprawy w e-Urzędzie Skarbowym jest równoznaczne z załatwieniem sprawy przez właściwy do jej załatwienia organ Krajowej Administracji Skarbowej. 

Krajowa Izba Skarbowa podkreśla także, że zaświadczenia elektroniczne powinny być traktowane na równi z dokumentami papierowymi, a dokument pobrany z e-US ma moc prawną tradycyjnego dokumentu. 

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, należy stwierdzić, że należy uznać złożenie zaświadczenia wydanego w formie dokumenty elektronicznego wydanego za pośrednictwem e-US jako podmiotowy środek dowodowy, dzięki któremu można wykazać brak przesłanek do wykluczenia na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 Pzp.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42895 )
Array ( [docId] => 42895 )