Dokument powstał dzięki współpracy przedstawicieli wyższych uczelni publicznych. Za jego opracowanie był odpowiedzialny powołany przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Zespół Roboczy. Najważniejsze, że przy opracowaniu dokumentu wzięto pod uwagę nie tylko głosy osób biorących udział w zamawianiu odczynników dla uczelni, lecz także naukowców, którzy te współczynniki wykorzystują w swojej pracy.
Odczynniki do badań w zamówieniach publicznych
Powstał dokument, który ma ułatwić zamówienia publiczne organizowane przez wyższe uczelnie. Uwzględniając specyfikę pracy środowiska, specyfikę czynności naukowo-badawczych oraz rozwojowych stworzono mechanizm szacowania wartości zamówień na zakup odczyników do badań.
Zgodnie z dokumentem przez słowo odczynnik rozumie się także związku odczynników, kategorie, pochodne i inne materiały chemiczne, biologiczne i fizyczne używane do prac badawczych, eksperymentalnych i naukowych lub rozwojowych.
Przyjęto zgodnie, że choć można stypizować ponad milion rodzajów substancji, to trzeba dążyć do minimalizacji liczby grup i wskazanie takiego postępowania, które pozwoli przypisać odczynnik chemiczny do danej kategorii.
Ważne: Nazwa odczynnika chemicznego nie wpływa na jego przynależność do danej grupy - podstawowym kryterium jest jego zastosowanie, definiowane przez kluczowe parametry charakteryzujące.
Zobacz także: Jak policzyć i określić termin realizacji zamówienia publicznego według nowej ustawy Pzp?
Ostatecznie wyodrębniono 12 grup odczynników, które można traktować jako odrębne przedmiotowo dostawy. Ze względu na postęp naukowy i nowe odkrycia, twórcy dokumentu biorą pod uwagę także możliwość stworzenia nowych grup w przyszłości.
Grupy odczynników wskazanych w dokumencie to:
1. Odczynniki do biologii komórkowej
2. Odczynniki do biologii molekularnej
3. Rekombinowane białka oraz peptydy
4. Odczynniki do izolacji, wykrywania oraz znakowania cząsteczek
5. Odczynniki do detekcji oraz diagnostyki
6. Podstawowe związki chemiczne do zastosowań laboratoryjnych
7. Odczynniki chemiczne o czystości nieanalitycznej
8. Odczynniki chemiczne do wysoko wyspecjalizowanych zastosowań badawczych
9. Metale szlachetne i ich sole
10. Związki chemiczne do zastosowań fotooptycznych
11. Żele krzemionkowe, wypełnienia kolumn, wymieniacze jonowe itp.
12. Surowca farmaceutyczne
Zobacz także: Szacowanie wartości zamówienia na dostawy 2022
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl
