Waloryzacja zamówień publicznych

Data: 29-06-2022 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada wprowadzenie nowych przepisów pozwalających na utrzymanie rentowności kontraktów zawartych w trybie zamówień publicznych. Jednym ze sposobów na uporanie się z trudnościami jest ich waloryzacja. 

W efekcie przygotowanych przez resort rozwiązań mają zostać podniesione limity waloryzacyjne, które odnoszą się do umów już zawartych, a także pozwolić na wprowadzenie klauzul waloryzacyjnych w tych umowach, w których dotychczas nie było takiego obowiązku. 

 

Nagły wzrost cen materiałów i surowców, który pojawił się w konsekwencji sytuacji gospodarczej doprowadził do sytuacji, w której kontrakty zawarte w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych stały się zupełnie nieopłacalne. Nie jest to jednak wynik naturalnej reakcji rynku, a sytuacji nadzwyczajnej, w związku z czym wymagana jest również nadzwyczajna regulacja prawna. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje więc nad przepisami, które pomogą przedsiębiorcom zachować rentowność ich kontraktów. To z kolei przełoży się na terminowość ich wykonania. Wsparcie szczególnie ważne jest dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ważne: Nowa regulacja ma mieć charakter kolejnej specustawy. 

Zakres waloryzacji

Wprowadzone przepisy mają dotyczyć wszystkim umów zawartych w ramach procedury zamówień publicznych - zarówno umów na usługi jak i na roboty budowlane. Przygotowane zmiany mają być dostosowane do dwóch rodzajów umów:

1) waloryzacja umów, które zostały zawarte przed 1 stycznia 2021 r. 

- czyli nie miały klauzul waloryzacyjnych - dzięki przygotowanemu rozwiązaniu taka klauzula ma zostać dodana do umowy. Jeśli wykonawca wykaże zamawiającemu, że zmiana ceny materiałów lub innych kosztów w realny sposób przełożyła się na zmianę kosztów realizacji zamówienia, wówczas na mocy porozumienia obu stron, umowa może zostać zmieniona. 


Zobacz także: Aneks do umowy, który podwyższa wynagrodzenie za część zamówienia publicznego – kiedy wolno go zawrzeć? https://www.portalzp.pl/zmiana-umowy/aneks-do-umowy-ktory-podwyzsza-wynagrodzenie-za-czesc-zamowienia-publicznego-kiedy-wolno-go-zawrzec-27263.html?cid=K005GC&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_portalzp

Póki co przewiduje się, że zmiana ta może polegać na:
a) waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy, przy czym ryzyko będzie rozłożone między obie strony po równo
b) zmianie zakresu świadczenia
c) zmianie terminu wykonania umowy lub jej części
d) czasowemu zawieszeniu wykonania umowy lub jej części. 

2) waloryzacja umów zawartych po 1 stycznia 2021 r. 

- dla określonych ich kategorii prawo przewidywało już klauzule waloryzacyjne - dzięki nowym rozwiązaniom limity waloryzacyjne zostaną podwyższone, w przypadku spełnienia określonych przesłanek. 

Porozumienie stron

Przepisy nowej specustawy nie przewidują automatycznej waloryzacji. Nie będzie ona również obowiązkowa. Za każdym razem istotne jest indywidualne badanie wzrostu cen rynkowych na koszty związane z realizacją zamówienia. I jeśli taki związek faktycznie istnieje, strony będą mogły zdecydować o waloryzacji, jako jednym ze sposobów zmiany umowy. 

Rozwiązanie nie tylko doraźne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje także zmiany w Prawie zamówień publicznych, polegające na wprowadzeniu klauzul waloryzacyjnych w umowach dotychczas nieobjętych tym obowiązkiem. Dotyczy to m.in. umów zawieranych na dostawy (to nowe rozwiązanie), na roboty budowlane oraz na usługi jeśli są zawierane na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Dotychczas okres ten wynosi 12 miesięcy. 

Takie rozwiązanie ma być już systemową odpowiedzią na potrzeby stron zamówień publicznych. Klauzula ograniczy także ewentualne spory stron rodzące się na tle waloryzacji wynagrodzeń. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41963 )
Array ( [docId] => 41963 )