Elektroniczne rozliczenia w ZUS. Ułatwienie? Nie dla wszystkich

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 02-01-2023 r.

ZUS PUE, czyli dedykowany profil informacyjny ZUS jest od 1 stycznia 2023 r. obowiązkowy dla właścicieli małych firm, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 pracowników oraz dla osób samozatrudnionych, płacących za siebie składki samodzielnie. Co do zasady rozwiązanie uzasadniane jest ułatwieniem dla płatników. Jednak nie każdy płatnik jest zachwycony tym rozwiązaniem. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od seniorów. 

Oczywiście cyfryzacja i informatyzacja, pozwalająca w prosty sposób kontaktować się obywatelowi z urzędami jest postrzegana jako pozytywna zmiana i wiele instytucji wspiera jej rozwój. Do takich należy również Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO podkreśla jednak, że ten rozwój nie może doprowadzić do sytuacji w której konkretne grupy osób będą dyskryminowane. A w taki sposób można postrzegać regulacje nakazujące osobom 60+, które nie posiadają odpowiednich umiejętności cyfrowych, rozliczanie się wyłącznie drogą elektroniczną. RPO zaznacza, że są to sytuacje, w których ZUS powinien rozważyć inny sposób rozliczania. 

Zgodnie z art. 47b i 47c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnik składek jest zobowiązany założyć profil informacyjny w serwisie teleinformatycznym ZUS. Jeśli nie dopełni tego obowiązku - profil zostanie założony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Dotychczas taki obowiązek spoczywał na barkach jedynie płatników, którzy rozliczali więcej niż 5 osób. 

Skargę na nowe zasady składania miesięcznych rozliczeń wyłącznie drogą elektroniczną złożyła kobieta określająca się jako osoba 60+. Nadal jest osobą aktywną zawodowo, samodzielnie rozliczającą się z ZUS. Jednak ze względu na brak umiejętności cyfrowych, co związane jest przede wszystkim z wiekiem, nie ma możliwości prawidłowego rozliczania się z ZUS. Aby więc sprostać wymogom narzuconym w nowych przepisach, musi ona ponosić dodatkowe koszty na pokrycie opłat za usługi rozliczania świadczone przez zewnętrzne osoby lub podmioty. Zdaniem skarżącej, taka sytuacja to dyskryminacja. 

Ważne: RPO stoi na stanowisku, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien dopuszczać w wyjątkowych sytuacjach, a z taką jego zdaniem mamy do czynienia w przypadku seniorów - do rozliczania się za pomocą tradycyjnej metody. 

Opisywany w skardze problem mieści się w zakresie problemu z wykluczeniem cyfrowym seniorów, co wiąże się z dyskryminacją ze względu na wiek. Zastępca RPO prosi prezes ZUS o stanowisko w sprawie skargi seniorki. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42534 )
Array ( [docId] => 42534 )