Krótszy czas na korekty dokumentów do ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 07-12-2022 r.

Płatnicy składek mają w tym roku mniej czasu na przekazanie dokumentów rozliczeniowych. Od stycznia obowiązują nowe terminy korekt dla ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA.

Każdy płatnik ma otrzymać odpowiednie powiadomienie za pośrednictwem ZUS PUE. Jednocześnie o zmianie terminów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina na swojej stronie internetowej. 

 

Od tego roku zmianie uległy terminy składania korekt dokumentów:

  • ZUS DRA - czyli dokument w którym płatnik wykazuje rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń,
  • ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach – do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne lub wypłaconych świadczeń za osoby ubezpieczone - czyli np. pracowników,
  • ZUS RSA -  imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek za osoby ubezpieczone.

W jakich terminach rozliczać korekty dokumentów rozliczeniowych? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje dwa terminy.
1) do 1 stycznia 2024 r. - dokumenty rozliczeniowe za okresy od 1 stycznia 1999 r do grudnia 2021 r.
2) natomiast w terminie do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - za okresy przypadające od 1 stycznia 2022 r. 

Warto o tym pamiętać, ponieważ przekroczenie terminu skutkuje nieprzyjęciem dokumentów rozliczeniowych przez ZUS. Nie będzie już wtedy możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Taką możliwość da dopiero prawomocna decyzja ZUS lub prawomocne orzeczenie sądu i będzie to możliwe jedynie na koncie ubezpieczonego. 

Jest to dobry moment na zweryfikowanie wszystkich dokumentów rozliczeniowych przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2021 r. Najpóźniej do 1 stycznia 2024 r. trzeba złożyć korektę tych dokumentów. 

Niewątpliwie pomocna w zakresie wspomnianej weryfikacji może okazać się pomoc ZUS. Szczególnie cenne będzie to dla osób, które rozliczają się samodzielnie. 

Płatnik składający dokumenty rozliczeniowe za pośrednictwem programu Płatnik lub e-Płatnik może wnioskować o udostępnienie plików KEDU, zawierających dane za wcześniejsze okresy niż te, które ma w swojej bazie danych. ZUS gwarantuje pomoc w ramach Centrum Obsługi Telefonicznej (COT), podczas e-wizyty w ZUS oraz w każdej placówce ZUS. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42448 )
Array ( [docId] => 42448 )