ZUS ZSWA - termin złożenia upływa 31 marca 

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 25-03-2022 r.

Płatnicy, którzy prowadzą ewidencję pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze mają czas do 31 marca na złożenie deklaracji ZUS ZSWA.

Płatnicy prowadzący ewidencję o której mowa, mają również obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za swoich pracowników. 

 

Ważne: ZUS ZSWA to dokument zgłaszania lub korekty danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Termin 31 marca dotyczy danych za 2021 r. 

Praca w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze

Definicję pracy w szczególnych warunkach znajdujemy w ustawie o emeryturach pomostowych. Zgodnie z artykułem 3 przywołanego aktu prawnego, pracami w szczególnych warunkach są prace związane z czynnikami ryzyka. Mogą one z dużym prawdopodobieństwem przyczynić się do trwałego uszkodzenia zdrowia. Tymi czynnikami ryzyka mogą być szczególne warunki środowiska, determinowane zarówno siłami natury jak i procesami technologicznymi i mimo zastosowania środków profilaktycznych negatywnie oddziałują na pracowników, którzy mogą się "starzeć" jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w takim stopniu, że ich praca na dotychczasowym stanowisku będzie utrudniona. 

Pracami o szczególnym charakterze są natomiast prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. W ich przypadku, wraz z wiekiem, zmniejsza się możliwość prawidłowości wykonywania zadań, a to może mieć wpływ na zdrowie bądź życie innych. 

Emerytura pomostowa

Pracownicy którzy w przepracowali co najmniej 15 lat w pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będą mogli korzystać z prawa do emerytury pomostowej. Oczywiście to nie jedyny warunek. Świadczenie może nabyć osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., która ma co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn lub 55 lat w przypadku kobiet oraz odpowiedni okres składkowy - 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet. Nastąpiło z nią rozwiązanie umowy o pracę.

Aby uzyskać emeryturę pomostową konieczne jest złożenie wniosku do ZUS (można wykorzystać Platformę Usług Elektronicznych ZUS PUE). Można to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed momentem spełnianie warunków do wypłaty świadczenia. Uzasadnić należy go m.in. informacją o okresach składkowych i niskładkowych, dokumentami potwierdzającymi czas pracy czy prowadzenia działalności, służby, okres poierania zasiłku, nauku w szkole wyższej, czy urlopu wychowawczego. Dodatkowo będzie wymagany dokument potwierdzający właśnie okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Źródło:

Informacja na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41552 )
Array ( [docId] => 41552 )