Co da nam Centralna Informacja Emerytalna?

Data: 23-03-2023 r.

Sejm przyjął projektowane przepisy ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej - ma być to jeden system, w którym zgromadzone zostają wszystkie dane dotyczące oszczędności emerytalnych. Projekt przygotował minister cyfryzacji. 

Kiedy pomysł Centralnej Informacji Emerytalnej się pojawił, uzasadniono go argumentem o tym, że łatwy dostęp do pełnej informacji o tym ile pieniędzy zostanie konkretnej osobie na emeryturę, czyli poniekąd informacja o tym ile będzie wynosiło świadczenie emerytalne, stanie się najlepszą motywacją do oszczędzania. Był to punkt wyjścia do stworzenia projektu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej, który został już przyjęty przez Radę Ministrów. 

 

Istota przyjętych przepisów polega na tym, że każdy obywatel ma mieć pełną i łatwo dostępną informację na temat swoich oszczędności emerytalnych pochodzących ze wszystkich źródeł, oczywiście chodzi o produkty emerytalne, zarówno publiczne, firmowe jak i indywidualne. Tym samym w Centralnej Informacji Emerytalnej będą zgromadzone dane pochodzące z:
a) ZUS
b) KRUS
c) OFE
d) IKE
e) IKZE
f) PPE
g) PPK

Ma to przede wszystkim skłonić do większego zainteresowania oszczędzaniem na emeryturę i planowaniem własnej przyszłości. Twórcy projektu twierdzą, że taka informacja ułatwi prognozowanie wysokości przyszłej emerytury. 

Ważne: Dane gromadzone w Centralnej Informacji Emerytalnej będą dotyczyły jedynie osób, które wyrażą taką wolę. Skorzystanie z CIE będzie całkowicie dobrowolne. 

Centralna Informacja Emerytalna będzie dostępna za pośrednictwem strony internetowej mObywatel.gov.pl oraz w aplikacji mobilnej mObywatel. Dane w niej dostępne mają być natomiast automatycznie aktualizowane za pomocą rejestrów publicznych. 

Warto nadmienić, że jeszcze w połowie 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie CIE. Jego zdaniem utworzenie takiej bazy stoi w sprzeczności z zasadami określonymi w przepisach rozporządzenia RODO. Mamy bowiem do czynienia z ogromną bazą wielu istotnych danych - a zgodnie z rozporządzeniem przetwarzaniem danych osobowych powinna kierować zasada minimalizmu. 

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Centralna Informacja Emerytalna niezgodna z RODO 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie Decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42782 )
Array ( [docId] => 42782 )