Emerytury pomostowe tracą wygasający charakter

Data: 14-06-2023 r.

Nowy projekt ustawy dotyczący emerytur pomostowych ma być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom organizacji związkowych oraz samych pracowników. Główną zmianą jest uchylenie przepisów, które przesądzają o czasowym charakterze prawa do skorzystania z emerytury pomostowej - przy czym tę czasowość postrzegać należy jako wygaśnięcie tego prawa. 

Osoba, która jeszcze nie uzyskała prawa do emerytury lub też nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego może skorzystać z emerytury pomostowej, jeśli wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. 

 

Uprawnieni do skorzystania z tej formy wsparcia są więc pracownicy zatrudnieni w górnictwie, energetyce, nauczyciele pracujący w ośrodkach szkolno-wychowawczych a także członkowie zespołów ratownictwa medycznego. Oczywiście dla skorzystania z prawa do emerytury pomostowej wymagane jest także spełnienie innych warunków, takich jak m.in, odpowiednia długość okresu składkowego. 

Obecnie obowiązujące przepisy zakładają wygaszający charakter tego prawa, bowiem przewidują konieczność wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Wprowadzenie takiego wymogu przesądziło o wygasającym charakterze regulacji. I właśnie uchylenie tego ostatniego warunku znalazło się w nowelizacji przepisów dotyczących emerytury pomostowej. 


Zobacz także: 

Nowe przepisy mają także wprowadzić większą ochronę dla pracowników, którzy już korzystają z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub w przypadku, gdy bez wypowiedzenia dochodzą oni roszczeń o:
a) przywrócenie do pracy
b) uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne

Po wejściu w życie nowych przepisów dodatki wypłacane za szczególne warunki pracy, które otrzymują pracownicy w związku z warunkami pracy szczególnie uciążliwymi lub szczególnie szkodliwymi dla zdrowia, a także z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, a także pracy szczególnie niebezpiecznej - nie będą uwzględniane podczas jako element wynagrodzenia podczas jego porównywania z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. 

W konsekwencji zaproponowano także nową definicję rekompensaty, wypłacanej osobom, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3321) wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43079 )
Array ( [docId] => 43079 )