Czas wychowywania dziecka za granicą w obliczaniu emerytury

Data: 19-07-2022 r.

Jeśli kobieta pracowała w jednym państwie członkowskim i w nim opłacała składki, a przeprowadziła się do innego państwa jedynie na czas wychowywania dziecka, to państwo wypłacające świadczenie emerytalne powinno również uwzględnić okresy wychowywania dziecka.

Do kwestii swobody przemieszczania się, w kontekście uprawnień związanych z systemem zabezpieczenia społecznego odnosi się art. 44 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania

rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z jego treścią, jeśli w ustawodawstwie państwa członkowskiego nie bierze się pod uwagę okresu przeznaczonego na wychowywanie dziecka, instytucją odpowiedzialną za uwzględnienie tego okresu jako okresu przeznaczonego na wychowywanie dziecka na podstawie stosowanego przez siebie ustawodawstwa – tak jakby dziecko było wychowywane na terytorium danego państwa członkowskiego -  pozostaje instytucja państwa członkowskiego, którego ustawodawstwu zainteresowany podlegał zgodnie z przepisami tytułu II rozporządzenia nr 833/2004 ze względu na wykonywanie pracy najemnej lub pracy na własny rachunek w chwili, gdy na podstawie tego ustawodawstwa zaczęto uwzględniać okres przeznaczony na wychowywanie danego dziecka.

Jeśli zatem kobieta przez cały czas pracowała i opłacała składki w jednym państwie i przeniosła się do innego państwa członkowskiego tylko na czas przeznaczony na wychowywanie dzieci, to możliwość odmowy uwzględnienia tych okresów w ustalaniu świadczenia emerytalnego, stawiałoby ją w niekorzystnej sytuacji tylko dlatego, że skorzystała z prawa do swobodnego przemieszczania się. 

Zdaniem Trybunału byłaby to wykładnia nie do przyjęcia, bo z jednej strony naruszałaby zasadę swobodnego przemieszczania się, z drugiej - stałaby w sprzeczności ze skutecznością art. 44 wskazanego rozporządzenia. 

Rozpatrywana sprawa dotyczyła kobiety, która przez cały czas pracowała i odprowadzała składki w Austrii. Na czas wychowywania dziecka przeniosła się do innego państwa członkowskiego. Po powrocie nadal, aż do uzyskania prawa do emerytury - pracowała i odprowadzała składki w Austrii. Gdyby okresy wychowywania dzieci spędziła w Austrii zostałyby one uwzględnione, ponieważ wyjechała korzystając ze swobody przemieszczania się - okresy wychowywania zostały zakwestionowane. Takiej praktyce sprzeciwił się Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Ważne: Okresy przeznaczone na wychowywanie dziecka ukończone w innych państwach członkowskich powinny zostać uwzględnione do celów obliczania świadczenia emerytalnego. 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 119/22 z 7 lipca 2022 r. dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-576/20 - opublikowany na stronie curia.europa.eu 

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42026 )
Array ( [docId] => 42026 )