Czy ZUS może zabrać emeryturę prowadzącemu działalność gospodarczą

Autor: Dąbrowska Krystyna
Data: 01-06-2012 r.

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i prowadzisz działalność gospodarczą, to masz obowiązek powiadomić ZUS o wysokości osiągniętego dochodu. Emeryt lub rencista może dorobić do świadczenia, ale ZUS może też ograniczyć wypłatę tego świadczenia.

Emerytura i renta ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Za przychód przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoby mające ustalone prawo do renty, za wyjątkiem osób z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, jeśli prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają tylko ubezpieczeniu wypadkowemu i na zasadzie dobrowolności – ubezpieczeniu chorobowemu.

Ponadto rencista podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu - art. 66 ust. 1 pkt 16 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie (art. 82 ust. 1 ww. ustawy).

W przypadku rencistów, którzy prowadzą pozarolniczą działalność za przychód, którego osiąganie może powodować zawieszenie prawa do emerytury lub renty bądź zmniejszenie tego świadczenia, uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W świetle art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana przez tę osobę kwota, która nie może być niższa od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe albo 30% minimalnego wynagrodzenia.

Aktualnie minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalności wynosi 2115,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego). Kwoty te nie przekraczają więc ani kwoty 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ani 130% tej kwoty.

Dąbrowska Krystyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32556 )
Array ( [docId] => 32556 )