Deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Data: 27-11-2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych donosi, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych co prawda w nadchodzących latach 2023-2027 będzie stabilna, jednak nadal pozostanie on deficytowy. Oznacza to, że nadal będzie istniała konieczność zasilania FUS m.in. za pomocą dotacji z budżetu państwa. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował najnowszy raport obrazujący wpływy i wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2023-2027. 

W najbliższych latach przewiduje się, że występują deficyty w funduszu emerytalnym i chorobowym oraz nadwyżki w funduszu rentowym i wypadkowym. Są to fundusze o różnej wielkości - fundusz emerytalny odpowiada za 72% wydatków FUS w 2023 r., rentowy za 17,6% wydatków, chorobowy za 8,7% wydatków, a wypadkowy za 1,6%. To wpłynie na wysokość deficytu rocznego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Prezes ZUS przedstawiając sytuację FUS tłumaczy, że w większości państw Unii Europejskiej występuje deficyt systemów w ramach składkowo-podatkowego ich finansowania. 

Największy deficyt będzie występował w funduszu emerytalnym - prognozuje ZUS. Jest to związane z osiągnięciem wieku emerytalnego przez roczniki wyżu demograficznego. Deficyt w funduszu emerytalnym ma sięgnąć 2,95% PKB w 2027 r. Zdaniem ZUS tak wysoki poziom deficytu jest konsekwencją zobowiązań zaciągniętych przez stary system emerytalny, który obowiązywał do 1998 r. Składki na ubezpieczenie emerytalne wypłacane przez obecnie pracujące pokolenie nie są w stanie zabezpieczyć niezbędnych wypłat i wspomnianych zobowiązań. 

Stawka składki na ubezpieczenie chorobowe pozostaje bez zmian, zwiększył się natomiast zakres uprawnień do zasiłków chorobowych. To jest zdaniem ZUS przyczyną deficytu w funduszu chorobowym na poziomie ok. 0,25% PKB w najbliższych latach. Stopień pokrycia wydatków z funduszu chorobowego ze składek opłacanych na ten fundusz ma wynosić ok. 74%. 

Prezes ZUS uważa, że nadwyżki w funduszu rentowym i wypadkowym są wynikiem polepszającego się zdrowia Polaków oraz polepszenia warunków pracy. 

Z prognozy opracowanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do 2080 r. wynika, że system emerytalny jest odporny na czekające nas zmiany demograficzne. Prezes ZUS zaznacza, że te prognozy pozwalają uznać za mit twierdzenia o nadchodzącym bankructwie systemu emerytalnego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42412 )
Array ( [docId] => 42412 )