Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny

Data: 19-04-2023 r.

Projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym został przyjęty przez Radę Ministrów. OIPE ma być nową formą oszczędzania na emeryturę przez obywateli Unii Europejskiej. Produkt ma umożliwiać przenoszenie środków przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego państwa członkowskiego do innego.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny ma być odpowiedzią na potrzeby oszczędzania na emeryturę, a jednocześnie uwzględniać możliwości zmiany miejsca zamieszkania i przeniesienia się do innego państwa członkowskiego. Ma pozwalać także na transgraniczne inwestowanie środków. Projekt przepisów przygotował minister finansów. 

 

Rozwiązania zawarte w ustawie o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym są zbudowane na wzorcach, na których funkcjonuje w Polsce Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Oba produkty będą więc zawierały podobne rozwiązania podatkowe. Zwolnienie podatkowe ma dotyczyć dochodów generowanych na OIPE oraz powstałych w momencie wypłaty zgromadzonych środków, jeśli cel oszczędzania został zrealizowany. 

Przepisy określają także roczny limit wpłat na OIPE. Jest on uzależniony od wysokości przecięgnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok i wynosi jego trzykrotność. W 2023 r. w Polsce limit ten wynosiłby 20 805 zł. Projekt przewiduje również limit kosztów i płat, które mogą być pobierane za prowadzenie ogólnoeuropejskiego produktu emerytalnego. Został on określony jako 1% zgromadzonych środków. 

Świadczenia z OIPE mają być zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, co ma zapewnić równość osób, które zdecydowały się oszczędzać w tej formie w Polsce i w innych kraju członkowskim UE. 

Istotną cechą OIPE jest możliwość dalszego korzystania z tego produktu także po zmianie miejsca zamieszkania - dotyczy to terytorium Unii Europejskiej. Osoby takie mogą kontynuować swoje oszczędzanie, czyli nadal mają prawo do korzyści wynikających z nieprzerwanego oszczędzania w ten sam produkt. 

Produkty OIPE na terenie Polski ma nadzorować Komisja Nadzoru Finansowego. Dotyczy to zarówno ich rejestracji, jak i oferowania i dystrybucji. 

Przy okazji wprowadzone mają być także nowe regulacje poświęcone spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym (SKOK). Poprawa i wzmocnienie ich bazy kapitałowej ma gwarantować wprowadzenie m.in. wymagań dotyczących minimalnego poziomu własnych funduszy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Założenia do projektu ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42877 )
Array ( [docId] => 42877 )