Kiedy ZUS może zawiesić emeryturę

Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Decydując się na dorobienie dodatkowych pieniędzy na emeryturze powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli przychód będzie wyższy od obowiązującego w danym momencie limitu, ZUS może obniżyć lub nawet zawiesić emeryturę.

Wiele zależy od tego czy dana osoba przeszła na normalną emeryturę, czy wcześniejszą. Jeśli osiągnęła wiek emerytalny i nabyła prawo do normalnej emerytury, może pracować i zarabiać tyle ile chce. Niezależnie od wysokości dodatkowych dochodów ZUS nie zawiesi emerytury.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę.

To ile można dorobić zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które co kwartał ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli przychód wcześniejszego emeryta bądź rencisty przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura zostaje obniżona, a jeśli 130% - emerytura zostaje wstrzymana. Przychód należy porównywać z limitem zarówno co miesiąc, jak i w kwocie rocznej.

Obecnie (stan na czerwiec 2012 r.) jeżeli emeryt zarobi ponad 2552,30 zł jego emerytura może zostać obniżona. W sytuacji gdyby jego dodatkowy dochód przekroczył 4740,00 zł wypłata emerytury może zostać zawieszona.

Nie każdy jednak przychód ma wpływ na zawieszenie pobieranego świadczenia. Głównym czynnikiem wpływającym na konieczność zgłoszenia do ZUS osiągnięcia określonego przychodu jest to, czy wykonywana działalność objęta jest obowiązkiem ubezpieczenia. Za przychód wpływający na zawieszenie emerytur lub rent uważa się bowiem tylko przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Zawieszenie i zmniejszenie świadczeń nie obowiązuje w stosunku do:

  • kobiet, które osiągnęły wiek 60 lat;
  • mężczyzn, którzy osiągnęli wiek 65 lat;
  • osób pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po tym inwalidzie;
  • rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32557 )
Array ( [docId] => 32557 )