Kto ma prawo do renty szkoleniowej

Autor: Ryś Paweł
Data: 19-07-2012 r.

Renta szkoleniowa przysługuje osobie niezdolnej do pracy, która otrzyma orzeczenie o celowości przekwalifikowania do wykonywania innego zawodu. Osoba ta skierowana zostaje na szkolenie przygotowujące do zdobycia nowego zawodu.

Wymagania dotyczące renty szkoleniowej

Prawo do renty szkoleniowej przysługuje osobie, która spełnia warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i która otrzyma orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Oznacza to, że osoba taka musi w pierwszej kolejności spełniać warunki niezbędne do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

  1. jest niezdolny do pracy,
  2. ma wymagany okres składkowy i nieskladkowy, stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Osobie, która spełni wszystkie powyższe wymogi przysługuje renta szkoleniowa, pod warunkiem, że orzeczono w stosunku do niej celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Co oznacza, że osoba która jest niezdolna do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie ma możliwość zdobycia nowego zawodu, który będzie w stanie wykonywać.

Po przyznaniu renty szkoleniowej organ rentowy (np. ZUS) kieruje taką osobę do powiatowego urzędu pracy w celu odbycia szkoleń przygotowujących do zdobycia nowego zawodu.

 

Przez jaki okres można pobierać rentę szkoleniową

Zasadą jest, że renta szkoleniowa przyznawana jest na okres 6 miesięcy. Okres ten może zostać jednak wydłużony lub skrócony.

Na wniosek starosty, okres pobierania renty szkoleniowej może zostać przedłużony maksymalnie do 30 miesięcy. Maksymalny okres pobierania renty szkoleniowej nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Na wniosek starosty okres 6 miesięcy może zostać skrócony. Dzieje się to w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu. W tym przypadku organ rentowy ponownie kieruje zainteresowanego do lekarza orzecznika. Po drugie, gdy starosta zawiadomi organ rentowy o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu, na przykład nie uczestniczy w określonych szkoleniach.

Wysokość renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty, nie mniej jednak niż w wysokości najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Na wysokość renty szkoleniowej nie ma wpływu wymiaru stażu ubezpieczeniowego.

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przez rencistę przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Ryś Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32561 )
Array ( [docId] => 32561 )