Którzy członkowie rodziny zmarłego mają prawo do renty rodzinnej

Autor: Ryś Paweł
Data: 19-07-2012 r.

Renta rodzinna jest świadczeniem, jakie przysługuje w związku ze śmiercią ubezpieczonego jego rodzinie. Wypłatę renty rodzinnej gwarantuje ubezpieczenie rentowe. Do otrzymania renty rodzinnej uprawnione są cztery grupy osób.

Warunki ogólne przyznania renty rodzinnej

Renta rodzinna przysługuje po śmierci członka rodzinny, który z reguły był żywicielem rodziny (rodzicem lub małżonkiem) i który tę rodzinę utrzymywał. Niestety nie po każdym zmarłym członku rodziny przysługuje renta rodzinna. Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta przysługuje również, gdy zmarły co prawda nie pobierał renty ani emerytury, ale spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Renta rodzinna przysługuje ponadto członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała:

  • zasiłek przedemerytalny,
  • świadczenie przedemerytalne,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej

Do renty rodzinnej uprawnione są:

  • dzieci (własne, drugiego małżonka oraz adoptowane);
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  • małżonek (wdowa i wdowiec);
  • rodzice (także ojczym i macocha).

Każda z wyżej wymienionych grup członków rodziny musi spełnić określone wymagania, aby uzyskać praw do renty rodzinnej.

Pierwsza grupa, czyli dzieci, mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. Ponadto dzieci mają prawo do renty rodzinnej niezależnie od wieku, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Druga grupa, czyli wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, mają prawo do renty rodzinnej, jeśli zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego i gdy nie mają prawa do renty po rodzicach.

Trzecią grupą uprawnioną do rent rodzinnej są małżonkowie zmarłego, czyli wdowa i wdowiec.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeżeli:

  • w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeśli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje piecze nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Ryś Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32562 )
Array ( [docId] => 32562 )