Możliwości subkonta ZUS

Data: 14-03-2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że pieniądze, które ubezpieczony zgromadzi na swoim subkoncie w ZUS, po śmierci także będą mogły zostać podzielone i wypłacone. Zasady dotyczące subkonta są dokładnie takie same jak w przypadku Otwartego Funduszu Emerytalnego. 

Już jakiś czas temu mogliśmy wybrać, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy pozostaniemy w tzw. II filarze, czyli w OFE (otwarty fundusz emerytalny) za pośrednictwem którego będziemy gromadzić kapitał na przyszłość. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które zdecydowały się na rezygnację z OFE mogą stosować analogiczne zasady także gromadząc pieniądze na swoim subkoncie. Chodzi o możliwość wypłaty i podziału po śmierci ubezpieczonego. 

Ważne: Ubezpieczony może wskazać osoby uprawnione do wypłaty środków zgromadzonych na swoim subkoncie w OFE po jego śmierci. W każdej chwili ma także możliwość zmiany swojej wcześniejszej decyzji. 

Osoby, które nie zawierały umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym są proszone przez ZUS o informację dotyczącą stosunków majątkowych między nimi, a współmałżonkami - jeśli pozostają w małżeństwie. Dostają także informację o możliwości wskazania osób uprawnionych do zgromadzonych środków po śmierci.

Ważne: Brak wskazania osoby upoważnionej do wypłaty środków zgromadzonych na subkoncie ZUS po śmierci ubezpieczonego sprawia, że pieniądze te trafiają do masy spadkowej. 

Co prawda przepisy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku, jednak Zakład - jak deklaruje - informuje osoby uprawnione do otrzymania zgromadzonych środków o możliwości ich wypłaty. Podział środków następuje na podstawie:
a) wniosku złożonego przez osobę uprawnioną
b) oświadczenia dotyczącego wskazania osób uprawnionych przez osobę ubezpieczoną. 

W przypadku osób ubezpieczonych w związku małżeńskim, jeśli istnieje ustawowa wspólność majątkowa, podział środków dotyczy jedynie tej ich części, które nie wchodzą do małżeńskiej wspólności majątkowej. Ta część zostaje przekazana do podziału osobom wskazanym, a jeśli nie ma takich osób wchodzi do masy spadkowej. 

Osoby, które zdecydowały się pozostać w OFE to za jego pośrednictwem powinny złożyć oświadczenie dotyczące osób uprawnionych do środków po śmierci. Uprawniony w takim przypadku musi zacząć od złożenia wniosku do Otwartego Funduszu Emerytalnego o wypłatę środków. To OFE, w ciągu 14 dni od momentu podziału, zawiadamia ZUS o osobach na rzecz których dokonano podziału i ich udziale w zgromadzonych środkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma natomiast 3 miesiące na wypłatę środków zgromadzonych na subkoncie. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42754 )
Array ( [docId] => 42754 )