Nabycie prawa do emerytury pomostowej - uchwała SN

Data: 19-05-2022 r.

Sąd Najwyższy przyjrzał się warunkom nabycia prawa do emerytury pomostowej. Uchwała z 18 maja 2022 r. dotyczy konieczności pracy po 31 grudnia 2018 r. 

Przesłanki uzyskania prawa do emerytury są określone w art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych. O takie świadczenie może ubiegać się osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., która przez co najmniej 15 lat pracowała w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze. Osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi także osiągnąć wiek co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn i ma odpowiednio 20 i 25 lat okresu składkowego w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Pracę o szczególnym charakterze wykonywała przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywała taką pracę. 

 

Wykonywał pracę, czyli ile pracował? 

Na podstawie przesłanki określonej w art. 4 pkt 6 w brzmieniu “po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” pojawiła się wątpliwość, która znalazła swój finał przed pełnym składem Sądu Najwyższego. Wykonywał pracę brzmi bowiem dość nieostro i tak naprawdę nie wiadomo ile czasu musiała dana osoba świadczyć pracę w okresie następującym po 31 grudnia 2008 r. aby móc ubiegać się o emeryturę pomostową. 

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2022 r.

Nabycie prawa do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od wykonywania, po dniu 31 grudnia 2008 r., pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez okres przynajmniej jednego miesiąca.

Wydaje się, że tak ogólne sformułowanie przesłanki dotyczącej czasu pracy w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze nie zakłada konieczności stałego świadczenia pracy - możliwe jest np. wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przez 2 tygodnie następnie przerwa  i znowu w określonym krótkim przedziale czasowym. Sam punkt 6 nie przewiduje w żaden sposób minimalnego terminu świadczenia tego rodzaju pracy dla uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Nie ma więc znaczenia ile dni dana osoba pracowała w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze - ważne by praca ta odbywała się po 31 grudnia 2008 r. Na podstawie tak skonstruowanego przepisu nie powinno się tworzyć dodatkowych warunków dla osób uprawnionych, utrudniających im uzyskanie prawa do świadczenia. 

Trzeba wyraźnie zauważyć, że jest to wyraźne odstępstwo od znanej wcześniej linii orzeczniczej, zgodnie z którą praca przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r. wymaga pracy co najmniej miesiąca. Pogląd ten potwierdzały wyroki Sądu Najwyższego wydawane w latach 2016 - 2021.

Źródło:

Teza opublikowana na oficjalnym portalu Sądu Najwyższego - sn.pl
Postanowienie Sądy Najwyższego z 18 stycznia 2022 r. - sygn. III USKP 99/21 - opublikowane na oficjalnej stronie Sądu Najwżyszego - sn.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41825 )
Array ( [docId] => 41825 )