Nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur

Data: 15-07-2022 r.

Projektowany jest nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. W 2023 r.  prawdopodobnie będzie on wynosić 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z 2022 r. - czyli dokładnie tyle ile ustawowe minimum. 

Podstawą wydania nowych przepisów dotyczących waloryzacji jest art. 89 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Generalnie emerytury i renty każdego roku, od 1 marca podlegają waloryzacji.

 

Każdego roku prowadzone są negocjacje w ramach Rady Dialogu Społecznego, których przedmiotem jest właśnie wskaźnik waloryzacji, w części dotyczącej realnego wzrostu płac. 

Ważne: Wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zgodnie z art. 89 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych jest:
1) średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo
2) średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Ustalenia na rok 2023.

Propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. została przyjęta przez Radę Ministrów 26 maja 2022 r. Strona rządowa zaproponowała wskaźnik waloryzacji na poziomie ustawowego minimum, czyli 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.

Kolejne posiedzenia zespołów Rady Dialogu Społecznego, które odbywały się 8 czerwca, 27 czerwca i 29 czerwca nie przyniosły wspólnego stanowiska w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji w części dotyczące realnego wzrostu płac. W związku z tym wskaźnik został ustalony przez Radę Ministrów. 

Uwzględniając wysokość inflacji, Rada Ministrów ustaliła wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wraz z uzasadnieniem, opublikowany na oficjalnej stronie Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42013 )
Array ( [docId] => 42013 )