Problem z dokumentacją płacową

Data: 13-02-2023 r.

Brakuje odpowiednich przepisów, które pozwalają we właściwy sposób kontrolować firmy zajmujące się przechowywaniem dokumentacji osobowo-płacowej. W efekcie naruszeń, jedynymi osobami które tracą na tym są sami pracownicy, których ta dokumentacja dotyczy. W sytuacji gdy ubiegają się o emeryturę, ZUS wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających ich staż pracy i wysokość wynagrodzenia.

Problem dotyczy upadłych zakładów. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga seniorki, która przez wiele lat nie była w stanie uzyskać swoich dokumentów - zakład pracy który był jej pracodawcą upadł. Dokumenty przechowywała prywatna firma, która przestała wywiązywać się ze swoich obowiązków. Kiedy dokumenty udało się odzyskać, Archiwum Państwowe w Gdańsku musiało podjąć szereg prac związanych z porządkowaniem i konserwacją dokumentów, które były pomieszane i skażone czynnikami mikrobiologicznymi. Zainteresowani musieli naprawdę długo czekać na możliwość skorzystania z dokumentów. 

 

Brak kontroli firm przechowujących to jeden problem, kolejnym jest także brak kompetencji nadzorczych, w związku z czym właściwe organy mają trudność w odzyskaniu dokumentacji, a jak się to już uda, musi być często odpowiednio konserwowana, bo okazuje się, że była niewłaściwie przechowywana. 

Dokumentacja płacowa jest niezbędna, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga jej, aby wyliczyć wysokość przyznanego świadczenia emerytalnego. Do momentu jej otrzymania uznaje, że należna jest emerytura wyliczona na podstawie minimalnego wynagrodzenia. 

Rzecznik Praw Obywatelskich uznaje, że osoby starające się o świadczenie emerytalne powinny mieć zagwarantowane prawo do niezbędnej dokumentacji. Wytyka brak odpowiednich przepisów. 

A problem nie jest nowy - już w 2021 r. zwracała na niego uwagę w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej, informując, że obywatele mają poważne trudności chcąc udowodnić wysokość składników wynagrodzeń, które wiele lat wcześniej pobierali. Trudności te są związane właśnie z brakiem zaświadczeń od firm zajmujących się przechowywaniem dokumentów. RPO zaznacza, że zadbanie o tego rodzaju dokumenty powinny być obowiązkiem organów administracji państwowej. Czy tym razem uda się wprowadzić zmiany?

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42661 )
Array ( [docId] => 42661 )