Wpływ zasiłku dla bezrobotnych na świadczenie przedemerytalne

Data: 20-07-2022 r.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach przedemerytalnych, po spełnieniu określonych warunków świadczenie emerytalne przysługuje osobie, po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotny+ch. Jednak jak rozumieć to 180 dni? 

W ustawie o świadczeniach przedemerytalnych znajduje się katalog osób, którym takie świadczenie przysługuje.  Jest one przeznaczone m.in. dla osób, które ukończyły co najmniej 56 lat (kobieta) oraz 61 (mężczyzna) i posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący odpowiednio 20 i 25 lat, lecz ich stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji pracodawcy bądź jego niewypłacalności, a byli u niego zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy. 

 

Takie same kryteria dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak w ich przypadku działalność ta musiała być prowadzona co najmniej 24 miesiące. 

Analogicznie w przypadku rozwiązania umów z przyczyn dotyczących zakładu pracy, jeśli dane osoby były w nim zatrudnione co najmniej 6 miesięcy, a mają ukończone 55 lat bądź 60 lat w zależności od płci oraz posiadają odpowiedni okres uprawniający do emerytury, wynoszący odpowiednio 30 i 35 lat. W tym przypadku prawo do świadczenia przedemerytalnego nabywa również osoba, która ma okres uprawniający do emerytury 35 albo 40 lat niezależnie od ich wieku. 

Ważne: Okres uprawniający do emerytury to czas określony zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Świadczenie przedemerytalne dla pobierających zasiłek

W ust. 3 przywołanego artykułu zawarta jest regulacja pozwalająca na uzyskanie świadczenia przedemerytalnego także osobie, która przez co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych. 

Będzie to jednak możliwe tylko gdy ta osoba nadal jest bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku nie odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia bądź prac interwencyjnych - bez uzasadnionego powodu. Świadczenie może być jej wypłacone jedynie na wniosek o jego wypłatę, złożony nie później niż 30 dni od dnia wydania dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku. 

Kłopotliwe 180 dni. 

Choć przepisy wydają się dość klarowne, w praktyce ten 180-dniowy okres zasiłkowy budził wątpliwości. Powinna je rozwiać najnowsza Uchwała Sądu Najwyższego z 19 lipca 2022 r. - sygn. III UZP 3/22 . Zgodnie z zawartą w niej tezą:

"Okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych nie musi przypadać w całości wyłącznie po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 73 ust. 3 lub 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy."

Okoliczności określone w ust. 3 odnoszą się do urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu. Natomiast ust. 5 dotyczy utraty statusu bezrobotnego ze względu na podjęcie zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej, pobierania zasiłku etc., w sytuacji gdy status ten zmienił się na czas krótszy niż 365 dni. 

Źródło:

Uchwała Sądu Najwyższego z 19 lipca 2022 r. - sygn. III UZP 3/22 opublikowana na oficjalnej stronie Sądu Najwyższego - sn.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42031 )
Array ( [docId] => 42031 )