Nagroda jubileuszowa w podstawie wymiaru składek

Kategoria: Nagrody i premie
Data: 29-09-2022 r.

Aby nagroda jubileuszowa była zwolniona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, musi być spełnione kilka warunków. Po pierwsze - jej przyznanie musi zostać określone w wewnętrznych przepisach wynagradzania. Po drugie - prawo do takiej nagrody nie może być przyznane częściej niż raz na 5 lat. Musi być także uzależniona od stażu pracy w danej firmie. 

Pracodawca zdecydował, że w jego regulaminie wynagradzania zostanie zawarty zapis gwarantujący pracownikom nagrody jubileuszowe. Nagrody mają być wypłacane we wrześniu - począwszy od września 2022 r. - co pięc lat. Regulamin wynagradzania miałby zastrzegać prawo do nagród dla wszystkich pracowników zatrudnionych na wskazany dzień września, a wysokość tej nagrody miałaby zależeć od stażu pracy w firmie, np. w pierwszym roku 10%, od 2 do 5 lat - 30%, od 6 do 10 lat 50% wynagrodzenia zasadniczego. 

 

Czy skoro nagrody jubileuszowe będą określone i sprecyzowane w wewnętrznych przepisach wynagradzania, to pracodawca może nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne od wartości tych nagród?

Nagroda korzysta z wyłączenia 

Zdaniem pracodawcy, takie świadczenie ma charakter nagrody jubileuszowej. Jej wypłata jest uzależniona od stażu pracy, jest przyznawana co pięć lat. Nagrody stanowią przychód pracownika na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca twierdzi, że są one wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. 

Jako podstawę takiego twierdzenia wskazał art. 18 ust. 1 u 2 oraz art. 20 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Podstawą wymiaru składek, na gruncie wskazanych przepisów jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z podstawy tej są jednak wyłączone przychody wskazane w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiary składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Wskazany przepis obejmuje właśnie nagrody jubileuszowe, które zgodnie z przyjętymi zasadami ich przyznawania, nie są wypłacane częściej niż co 5 lat. 

Pracodawca uznaje, że fakt, że dany pracownik jest zatrudniony w firmie krócej niż 5 lat nie ma znaczenia, ponieważ i tak kolejną nagrodę otrzyma za 5 lat. 

Wyłączenie tylko ze względu na wewnętrzne regulacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się z interpretacją pracodawcy. Podkreślił znaczenie periodycznego nabywania prawa do nagród jubileuszowych określonego przez pracodawcę - nagroda jubileuszowa nie może przysługiwać częściej niż co 5 lat. Przy czym bez znaczenia jest tutaj sam moment wypłaty tej nagrody. 

Ważne: Trzeba jednak pamiętać, że wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dotyczy jedynie nagród jubileuszowych, których przyznanie zostało uregulowane w zakładowych źródłach prawa pracy, czyli np. regulaminie wynagradzania, zakładowym układzie zbiorowym pracy). 

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wartość nagród jubileuszowych będzie również wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

Źródło:

Decyzja nr 520 z 8 września 2022 r. - sygn. DI/10000/43/873/2022 wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Gdańsku, opublikowana na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42211 )
Array ( [docId] => 42211 )