Dopłata do wypoczynku dzieci może być wolna od składek

Kategoria: Składki ZUS
Data: 14-05-2014 r.

Warunki dofinansowania wyjazdu dzieci pracowników na tzw. zieloną szkołę powinny być określone w regulaminie funduszu socjalnego. Uchroni to płatnika od sporu z ZUS.

Wiele szkół w okresie późnej wiosny, w maju i czerwcu, organizuje dla uczniów nawet kilkudniowe wycieczki szkolne połączone z nauką nazywane zieloną szkołą. Często koszt uczestnictwa dziecka pracownika w takim wyjeździe pokrywa w całości lub w części pracodawca z ZFŚS. Choć tzw. zielona szkoła nie jest tradycyjnie rozumianą formą wypoczynku dzieci w wieku szkolnym, może zostać zakwalifikowana do jednej z jego form w myśl art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Kontrole ZUS i PIP wskazują, że wiele firm nie wpisuje wydatków na tzw. zielone szkoły w regulaminie funduszu socjalnego, mimo że dofinansowują pobyt dzieci na takich wyjazdach. Zdarza się, że kontrolerzy żądają wyjaśnień dotyczących dopłat, a niekiedy podważają przyznanie przez pracodawców środków socjalnych na te cele. Dla bezpieczeństwa, spokoju i uniknięcia niejasności ci pracodawcy, którzy chcą finansować wyjazdy dzieci pracowników nie tylko w ramach kolonii czy obozów, ale również tzw. białych lub zielonych szkół, powinni dokonać odpowiednich zapisów w regulaminie funduszu. Należy również pamiętać, że aby dopłaty zostały zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ich wysokość powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Oznacza to, że przyznanie dopłat wszystkim „po równo” spowoduje konieczność odprowadzenia od nich składek ubezpieczeniowych. Na marginesie warto dodać, że w przypadku gdy wyjazd dzieci pracowników na zieloną szkołę zostanie zorganizowany przez biuro, instytucję, która ma formalnoprawne (np. statut) umocowanie do organizowania wypoczynku a dopłata z ZFŚŚ będzie dotyczyła dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia – pracodawca nie będzie musiał odprowadzić od dopłat podatku. Takimi podmiotami są nie tylko biura turystyczne, ale także szkoły czy inne placówki oświatowe, stowarzyszenia i fundacje.

Jan Frydrych, prawnik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34854 )
Array ( [docId] => 34854 )