Po uznaniu zlecenia za umowę o pracę należy skorygować dokumenty ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 09-11-2013 r.

Wydanie przez ZUS prawomocnej decyzji, że w danej sytuacji mamy do czynienia z umową o pracę, a nie umową cywilnoprawną, zawsze nakłada na płatnika składek dodatkowe obowiązki. Pierwszym z nich będzie konieczność skorygowania zgłoszenia do ubezpieczeń.

W sytuacji uznania przez ZUS umowy zlecenia za umowę o pracę zmieni się kod tytułu ubezpieczenia i ewentualnie zakres ubezpieczeń. Zleceniobiorca najczęściej zgłaszany jest bowiem z kodem zaczynającym się od cyfr 04 11, a pracownik z kodem zaczynającym się od cyfr 01 10.

Jeżeli zleceniobiorca nie był zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to zmieni się także zakres ubezpieczeń społecznych, ponieważ pracownicy podlegają obowiązkowo wszystkim rodzajom ubezpieczeń.

Przykład:

W dniu 1 września 2012 r. płatnik podpisał umowę zlecenia z panem Tadeuszem, dla którego był to jedyny tytuł do ubezpieczeń. Z tym też dniem osoba ta została zgłoszona na druku ZUS ZUA do obowiązkowych dla niej ubezpieczeń, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Zleceniobiorca nie wyraził natomiast zainteresowania przystąpieniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W trakcie prowadzonej w listopadzie 2013 roku kontroli ZUS uznał, że praca zlecona panu Tadeuszowi powinna być wykonywana w ramach umowy o pracę, a nie umowy cywilnoprawnej. Od ustaleń kontroli płatnik się nie odwoływał. W tej sytuacji płatnik musi wyrejestrować pana Tadeusza z ubezpieczeń, do których był on pierwotnie zgłoszony jako zleceniobiorca. W tym celu powinien złożyć formularz ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 00 oraz datą wyrejestrowania 01.09.2012. Następnie z tą samą datą płatnik powinien zgłosić pana Tadeusza do wszystkich ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą dokumentu ZUS ZUA jako pracownika z kodem 0110…

Z uwagi na zmianę kodu tytułu ubezpieczenia oraz zakresu ubezpieczeń, którymi powinien być objęty pan Tadeusz, odpowiedniego skorygowania będą też wymagały dokumenty rozliczeniowe za okres od 1 września 2012 r. do momentu zgłoszenia korekty. Płatnik będzie również musiał opłacić zaległe składki chorobowe wraz z odsetkami.

Uznanie umowy zlecenia za umowę o pracę może także skutkować koniecznością skorygowania opłaconych już składek.

Z pierwszą z takich sytuacji będziemy mieć do czynienia wówczas, gdy osoba pierwotnie zgłoszona do ubezpieczeń jako zleceniobiorca nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku po przeprowadzeniu korekty zgłoszenia do ubezpieczeń płatnik musi również naliczyć i odprowadzić zaległe składki na ubezpieczenie chorobowe, które dla pracownika jest obowiązkowe. Od składek tych powinny być także naliczone i opłacone odsetki za zwłokę, chyba że ich wysokość nie przekraczałaby kwoty 6,60 zł.

Przykład:

Kwotę w umowie zlecenia pana Tadeusza określono na 3.000 zł, wynagrodzenie wypłacane jest na koniec miesiąca. Tak wyliczone wynagrodzenie zleceniodawca wypłacał co miesiąc od września 2012 roku do października 2013 roku, czyli do czasu listopadowej kontroli ZUS, która zakwestionowała rodzaj umowy. W listopadzie 2013 r. po kontroli pan Tadeusz otrzymał wynagrodzenie z umowy o pracę. Jak je rozliczyć, dowiesz się z poradnika Płace w firmie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32831 )
Array ( [docId] => 32831 )