Składki ZUS sfinansowane za pracownika trzeba opodatkować

Kategoria: Składki ZUS
Data: 12-10-2013 r.

Jeśli w wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS pracodawca musi zapłacić składki  w części finansowanej przez pracownika, ich koszt jest nieodpłatnym świadczeniem od pracodawcy. Pracodawca powinien potrącić zaliczki na podatek od tych świadczeń oraz wykazać je w PIT-11 za rok zapłaty składek za pracownika.

Przychodami ze stosunku pracy są wynagrodzenia oraz wszelkiego rodzaju świadczenia i wypłaty pieniężne bez względu na źródło ich finansowania oraz wartość świadczeń ponoszonych za pracownika. Przychody te podlegają opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym zostały wypłacone pracownikowi lub pozostawione mu do dyspozycji (jeśli nie są zwolnione od danin na rzecz fiskusa).

Oznacza to, że przychodem pracownika są składki zapłacone przez pracodawcę, które powinien zapłacić pracownik i których w roku ich opłacenia ubezpieczony nie zwrócił płatnikowi składek. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który 24 września 2013 r. wydał interpretację dotyczącą świadczeń z ZFŚS. Zapłata zaległych składek nastąpi w 2013 roku (IPTPB1/415-383/13-4/MAP). W następnym roku pracodawca zamierza zwrócić się do pracowników o zgodę na potrącanie części tych składek z ich wynagrodzenia. W tym przypadku zapłacone przez pracodawcę za pracownika składki są dla niego przychodem w 2013 roku.

 

W tej sytuacji pracownicy otrzymają nieodpłatne świadczenie od pracodawcy, gdyż zapłaci on z własnych środków składki, które powinny być finansowane ze środków pracowników. Tym samym pracodawca wykona kosztem swego majątku zobowiązanie, które powinno być sfinansowane z majątku pracowników.

Natomiast w przypadku zapłaty składek za osoby niebędące już pracownikami, zdaniem tego organu, uzyskują one z tego tytułu przychód z innych źródeł. Były pracodawca powinien więc wystawić im informacje PIT-8C.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32822 )
Array ( [docId] => 32822 )

Array ( [docId] => 32822 )