Dofinansowanie do posiłków wolne od składek w granicach limitu

Kategoria: Składki ZUS
Data: 01-10-2013 r.

Od posiłków udostępnianych pracownikom, jak i dofinansowania udzielonego pracownikom na ten cel,  pracodawca nie zawsze musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli na pracodawcy nie ciąży obowiązek udostępniania nieodpłatnie posiłków, zwolnienie jest możliwe w określonych granicach.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia składkowego z podstawy wymiaru składek została wyłączona wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków przekazywanych pracownikom do spożycia – do kwoty 190 zł miesięcznie na jednego pracownika. Przepis ten dotyczy świadczeń dostarczonych pracownikom przez pracodawcę, do których nie zobowiązują go przepisy prawa.

Jeżeli więc na pracodawcy nie ciąży obowiązek udostępniania nieodpłatnie posiłków osobom zatrudnionym, jednakże zdecyduje się na takie działanie na rzecz pracowników dobrowolnie, wówczas zwolnienie ze składek przekazywanych świadczeń zależy przede wszystkim od ich wartości.

Składek na ubezpieczenia społeczne nie nalicza się, od wartości wydawanych pracownikom posiłków, o ile ich wartość nie przekracza wskazanej w rozporządzeniu kwoty, czyli 190 zł miesięcznie. Należy pamiętać, że świadczenie może zostać przekazane pracownikowi jedynie w formie rzeczowej i nie ma możliwości jego zamiany na ekwiwalent pieniężny.

Jeżeli pracodawca sfinansuje pracownikowi posiłki w kwocie miesięcznie wyższej niż 190 zł w ciągu miesiąca, nadwyżkę trzeba będzie uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Należy więc uznać, że w przedstawionej sytuacji kwota udzielonego przez pracodawcę dofinansowania do posiłków pracowników będzie korzystała ze zwolnienia ze składek ZUS do kwoty 190 zł miesięcznie na jednego pracownika.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32814 )
Array ( [docId] => 32814 )