ZUS może żądać od kontrolowanego płatnika przedstawienia umów o pracę

Kategoria: Składki ZUS
Data: 12-08-2013 r.

ZUS ma prawo żądać od płatnika składek udostępnienia umowy o pracę zawartej z pracownikiem, jeżeli ten dokument pozostaje w związku z zakresem prowadzonej kontroli. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 1929/06).

Jeżeli ZUS prowadzi postępowanie kontrolne, to inspektor kontroli ZUS ma prawo badać wszelkie księgi, dokumenty finansowo-księgowe i osobowe oraz inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli. W związku z tym płatnik składek ma obowiązek udostępnić ZUS wszelkie księgi, dokumenty i inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli, które są przechowywane u niego oraz u osób trzecich.

 

W wyroku z 14 listopada 2006 r. (III SA/Wa 1929/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że ustalenie stanu faktycznego należy do obowiązków organów prowadzących postępowanie i w ramach tych obowiązków organy mogą zażądać od strony przedstawienia posiadanych przez nią dokumentów, szczególnie gdy strona, nie znając przesłanek umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, może nie mieć wiedzy, jakie dowody są istotne w sprawie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32793 )
Array ( [docId] => 32793 )