Kiedy trzeba skorygować świadczenia pobrane nienależnie

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 22-03-2013 r.

Jeżeli wypłacone przez płatnika składek świadczenie zostało uznane przez ZUS za pobrane przez pracownika nienależnie, to nie trzeba korygować świadczeń wykazanych w dokumentach rozliczeniowych i rozliczonych w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Jest jednak wyjątek od tej zasady.

W razie gdy zostało stwierdzone, że nienależnie pobranym zasiłkiem jest zasiłek macierzyński, od którego pracodawca naliczył składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, niezbędne będzie sporządzenie i przekazanie do ZUS dokumentów korygujących to rozliczenie.

Przykład:

Pracownica w dniu 3 stycznia urodziła bliźnięta. Pracodawca udzielił jej urlopu macierzyńskiego na okres od 3 stycznia do 7 sierpnia (217 dni). Po powrocie do pracy okazało się, że jedno z jej dzieci zmarło w dniu 14 kwietnia, o czym pracownica nie poinformowała pracodawcy. Śmierć dziecka pracownicy oznacza, że ma ona prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez okres 140 dni, a wiec do 21 maja. Wypłacony jej zasiłek macierzyński za okres od 22 maja do 7 sierpnia jest świadczeniem pobranym nienależnie.

Pracodawca wystąpił do oddziału ZUS o wydanie decyzji zobowiązującej pracownicę do zwrotu zasiłku macierzyńskiego wypłaconego za ten okres. Nie koryguje raportów ZUS RSA za maj i czerwiec, w których został wykazany i rozliczony zasiłek macierzyński. Sporządza jednak raporty korygujące ZUS RCA (z kodem tytułu ubezpieczenia 1240), w których naliczył składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Wynika to z tego, że kwota za okres od 22 maja do 7 sierpnia nie może stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1 , ust.6 , ust. 7a i 7b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Andrzej Wilczyński, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32908 )
Array ( [docId] => 32908 )