Urlop rodzicielski obojga rodziców w tym samym czasie

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 22-01-2014 r.

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom dziecka, łącznie w wymiarze do 26 tygodni. Rodzice mogą dzielić się tym urlopem oraz przysługującym z tego tytułu zasiłkiem macierzyńskim. Urlop rodzicielski można jednak podzielić tylko na 3 części, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Matka i ojciec dziecka mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jedno po drugim albo w tym samym czasie. Jeżeli matka dziecka wykorzysta np. dwa razy po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego i w tym czasie ojciec dziecka nie korzystał z tego urlopu, to po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka ojciec może wziąć jeszcze 8 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli matka dziecka przebywa już na urlopie rodzicielskim, a ojciec chce wziąć swoją część urlopu w tym samym czasie, może rozpocząć ją w każdym dowolnym dniu, po zakończeniu przez rodziców dodatkowego urlopu macierzyńskiego wziętego w pełnym wymiarze.

Nie obowiązuje ograniczenie, że ojciec dziecka może rozpocząć korzystanie z urlopu rodzicielskiego dopiero wtedy, gdy matka dziecka wykorzysta swoją część tego urlopu wynoszącą tydzień lub jego wielokrotność. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, czy rodzice dziecka korzystają z urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten okres w częściach przypadających jedna po drugiej, czy w tym samym czasie, okres tego urlopu i wypłaty zasiłku nie może przekroczyć dla nich obojga łącznie 26 tygodni.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33735 )
Array ( [docId] => 33735 )