Zasiłek macierzyński – nie dla każdej zleceniobiorczyni

Kategoria: Świadczenia ZUS
Autor: Bogdan Majkowski
Data: 28-08-2018 r.

Po urodzeniu dziecka osobie wykonującej umowę zlecenia przysługuje zasiłek macierzyński, jeżeli w dniu porodu podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłku nie otrzyma więc zleceniobiorczyni, która nie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Wysokość zasiłku macierzyńskiego odpowiada 100% podstawy jego wymiaru. Co prawda zleceniobiorcy nie mają prawa do urlopów macierzyńskich, ale z ustawy chorobowej (art. 29a ust. 1) wynika, że zasiłek macierzyński przysługuje im przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Ubezpieczona może urodzić dziecko w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim, z tytułu którego pobiera zasiłek chorobowy. Od dnia porodu nabywa wówczas prawo do zasiłku macierzyńskiego, natomiast nie jest jej wypłacany zasiłek chorobowy.

 

W stosunku do zleceniobiorców zastosowanie mają także ogólne zasady dotyczące tzw. okresu wyczekiwania. Oznacza to, że prawo do zasiłku chorobowego – również za okres ciąży – nabywają dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jest to więc okres o 60 dni dłuższy niż w przypadku pracowników. W okresie tym uwzględnia się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Przykład:

Pani Ewa świadczy pracę na rzecz spółki z o.o. na podstawie umów zlecenia. Pierwsza z takich umów została zawarta na okres od 1 lutego do 30 kwietnia 2018 r., następną zaś podpisano na okres od 1 do 31 sierpnia 2018 r. Z tytułu każdej z tych umów pani Ewa przystępowała do ubezpieczenia chorobowego. Z uwagi na komplikacje związane z zagrożoną ciążą otrzymała zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 6 do 17 sierpnia br. Osoba ta nie otrzyma jednak zasiłku chorobowego, ponieważ nie legitymuje się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia chorobowego. W okresie tym nie można uwzględnić okresu ubezpieczenia chorobowego z tytułu poprzedniej umowy zlecenia, ponieważ przerwa między obiema umowami przekroczyła 30 dni.

Bogdan Majkowski specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40949 )
Array ( [docId] => 40949 )