Grzywna za złe wystawienie zaświadczenia o zarobkach

Data: 20-11-2012 r.

Pracodawca na wniosek pracownika ma obowiązek wystawienia mu zaświadczenia o zatrudnieniu i o wysokości wynagrodzenia. W przypadku podania nieprawdziwych informacji pracodawca może podlegać odpowiedzialności karnej. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z zaświadczeniami przyniesionymi przez pracownika.

Zaświadczenie o zarobkach

Pracodawca może mieć ustalony standardowy szablon zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu i niezależnie od odbiorcy zaświadczenia wystawiać je na tym wzorze wszystkim pracownikom, którzy o zaświadczenie poproszą. Może podać w zaświadczeniu składniki wynagrodzenia brutto, jak i netto zarobków pracownika w wartości najczęściej stosowanej przy wystawianiu zaświadczeń, czyli średniej z ostatnich 3 miesięcy.

Bardzo często to jednak pracownicy decydują, jak ma wyglądać zaświadczenie wystawiane przez pracodawcę, przynosząc konkretny druk do wypełnienia z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Wówczas pracodawca ma obowiązek wypełnić dostarczony formularz zgodnie z instrukcjami wystawcy druku. W praktyce jednak pojawia się sporo wątpliwości, co rozumieć pod pojęciem „wynagrodzenia” i jakie składniki wynagrodzenia, jakie dodatki czy też potrącenia uwzględniać w kalkulowaniu wartości, które zostaną wpisane do wystawianego zaświadczenia.

Wszystko zależy od tego, o jakie informacje pracownik poprosi lub jakich informacji wymaga podmiot, do którego zaświadczenie zostanie przedstawione przez pracownika. Najczęściej mamy do czynienia z formularzami z banków lub instytucji pośredniczących przy sprzedaży ratalnej. Tutaj każdy formularz wygląda inaczej i różnica polega nie tylko na tym, czy kwoty mają być podane w wartościach netto czy brutto. Różnica dotyczy zakresu czasowego zaświadczenia (np. z dwunastu, sześciu lub trzech miesięcy), a także jego szczegółowości.

Odpowiedzialność karna za nieprawidłowe wypełnienie zaświadczenia o zatrudnianiu i wynagrodzeniu

W przypadku podania zaświadczeniu o zarobkach nieprawdziwych informacji pracodawca może podlegać odpowiedzialności karnej jako osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, poświadczająca w nim nieprawdę. Jest to kwalifikowane jako przestępstwo przeciw wiarygodności dokumentów, zagrożone grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 271 § 1 i 2 Kodeksu karnego,
  • Formularz GUS Z-03 z objaśnieniami

Autor: Elżbieta Młynarska-Wełpa - specjalista w zakresie wynagrodzeń i prawa pracy

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Witam!

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32978 )
Array ( [docId] => 32978 )