Określenie wynagrodzenia w zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach

Data: 08-11-2012 r.

W zaświadczeniach o zatrudnianiu i zarobkach dostarczanych pracodawcy przez pracownika czasami brak jest informacji co instytucja żądająca takiego zaświadczenia rozumie pod pojęciem „wynagrodzenia”. Dodatkowo czasami sytuację komplikuje fakt, gdy pracownik ma dokonywane potrącenia z wynagrodzenia. Czy należy wskazać wszystkie składniki wynagrodzenia wraz z dobrowolnymi potrąceniami, czy tylko podać jedną kwotę średniej wysokości wynagrodzenia? Czy podać wynagrodzenie brutto czy netto?

Szablon zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy

Pracodawca nie musi domyślać się, w jakim celu pracownik prosi o przygotowanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dlatego może mieć ustalony standardowy szablon takiego zaświadczenia i niezależnie od odbiorcy zaświadczenia wystawiać je na tym wzorze wszystkim pracownikom, którzy o zaświadczenie poproszą.

Formularz od pracownika

Częściej pracownik przychodzi do pracodawcy z własnym drukiem. Wówczas pracodawca ma obowiązek wypełnić dostarczony formularz zgodnie z instrukcjami wystawcy druku. W praktyce jednak pojawia się sporo wątpliwości, co rozumieć pod pojęciem „wynagrodzenia” i jakie składniki wynagrodzenia, jakie dodatki czy też potrącenia uwzględniać w kalkulowaniu wartości, które zostaną wpisane do wystawianego zaświadczenia. Przyczyną takich pytań jest brak jednoznacznego zdefiniowania, o jakie wynagrodzenie pyta odbiorca zaświadczenia, oraz fakt, iż pracodawca nie wie, na czym ma się wzorować, ustalając zakres informacji umieszczanych w zaświadczeniu.

To pracodawca decyduje o tym, jaki system wynagradzania obowiązuje w jego firmie, ale pojęcie „wynagrodzenie” nie może być przez niego dowolnie kształtowane. Pomimo braku konkretnych wytycznych, co powinno znaleźć się w zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach, warto odnieść się do powszechnie obowiązujących informacji na temat rozumienia terminu „wynagrodzenie”.

 

Kary za nieprawdziwe dane w zaświadczeniu o zatrudnianiu i zarobkach

Pracodawca powinien starannie wypełnić formularz. W przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność karną. Podanie w zaświadczeniu nieprawdziwych informacji może być kwalifikowane jako przestępstwo przeciw wiarygodności dokumentów, zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku mniejszej wagi – grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Nie ma przy tym znaczenia, że nie wiemy, kto będzie odbiorcą tego zaświadczenia.

Podstawa prawna:

  • art. 271 § 1 i 2 Kodeks karny,
  • formularz GUS Z-03 z objaśnieniami

Autor: Elżbieta Młynarska-Wełpa - specjalista w zakresie wynagrodzeń i prawa pracy

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Wynagrodzenie pracownika a uczestnictwo w sprawie sądowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32456 )
Array ( [docId] => 32456 )