Dłuższe wizy, ale bez prawa wyjazdu

Data: 20-07-2022 r.

Choć wizy osób z Ukrainy, w związku z trwającymi na tym terenie działaniami wojennymi zostaną automatycznie przedłużone do 31 grudnia 2022 r. to nie dają one prawa do przekraczania granicy Polski. Wyjątkiem są jedynie kierowcy. 

Tzw. specustawa ukraińska przewiduje specjalne rozwiązania dla osób, które przebywały na terenie Polski na podstawie wizy krajowej. 

 

Ważne: Jeżeli ostatni dzień pobytu na podstawie wizy krajowej przypada po 24 lutego 2022 r. to obywatel Ukrainy na mocy specustawy korzysta z przedłużenia ważności wizy z mocy prawa do 31 grudnia 2022 r. 

Obywatele Ukrainy, których ważność wizy krajowej się kończy mają więc możliwość skorzystania z dwóch rozwiązań:
1) przedłużenie wizy z mocy prawa
2) przedłużenie wizy na zasadach ogólnych, na podstawie przepisów mających łagodzić skutki epidemii covid.

Potrzeba odrębnej regulacji

Nie trzeba nikogo z pewnością przekonywać, że potrzeba wyjątkowej regulacji sytuacji osób z Ukrainy wynika z toczących się na terenie tego państwa działań wojennych. Osoby korzystające z długoterminowej wizy krajowej, uprawniającej do pobytu na terenie państwa w okresie nie dłuższym niż rok, nie mają możliwości przedłużyć ważności wizy. Działalność ambasady RP w Kijowie a także Konsulatów w Charkowie, Łucku, Odessie oraz Winnicy zostało zawieszone. Wnioski wizowe obsługuje jedynie Konsulat RP we Lwowie, ale jego działanie jest bardzo ograniczone. W konsekwencji wydłuża się czas oczekiwania. 

Potrzebne więc było rozwiązanie, które zapewni możliwość legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski. Rozwiązanie musiało uwzględnić także sytuację, że obywatel Ukrainy nie będzie mógł wjechać na terytorium swojego państwa, aby wypełnić formalności niezbędne go uzyskania nowej wizy. 

W tzw. ukraińskiej specustawie przyjęto więc rozwiązanie, zgodnie z którym automatycznie, z mocy prawa, bez konieczności spełniania jakichkolwiek formalności wizy krajowe zostają przedłużone do 31 grudnia 2022 r. 

Warunkiem tego przedłużenia jest przypadanie daty ważności wizy na czas po 24 lutego 2022 r. 

Ciemne strony spec-rozwiązań

Przewidziane rozwiązanie miało ułatwić obywatelom Ukrainy funkcjonowanie i zagwarantować legalny pobyt bez konieczności podejmowania jakichkolwiek czynności. Na podstawie takiej wizy nie ma jednak możliwości przekroczenia granicy kraju. Wyjątkiem są osoby, które świadczą pracę kierowców realizujących międzynarodowy transport drogowy. Aby umożliwić im wykonywanie pracy, przedłużenie wizy krajowej powoduje zamieszczenie przez wojewodów naklejek wizowych w ich dokumentach podróży. Dzięki temu mogą swobodnie przekraczać granicę. 

Przedłużenie w przepisach epidemiologicznych

W Polsce obowiązuje aktualnie stan zagrożenia epidemiologicznego. Na mocy przepisów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wszyscy cudzoziemcy przebywający w Polsce mogą skorzystać z przedłużenia wizy. Covidowe przepisy są podstawą do przedłużenia wizy z mocy prawa do 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego, jeśli koniec wizy przypadł właśnie w okresie obowiązywania tego stanu. 

Podobnie jak w przypadku przepisów specustawy - wiza wydłuża się z mocy prawa i nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności. Także w tym przypadku, w dokumencie wizowym nie jest umieszczana naklejka wizowa, więc cudzoziemcy korzystający z tego rozwiązania nie będą mogli przekraczać granicy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu do Spraw Cudzoziemców - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42029 )
Array ( [docId] => 42029 )