Badania psychologiczne dla kierującego pojazdem nie zawsze obowiązkowe

Data: 16-10-2013 r.

Jeśli pracownik w ramach obowiązków służbowych prowadzi samochód, nie musi podlegać badaniom lekarskim w rozszerzonym zakresie oraz badaniom psychologicznym. Są one przewidziane tylko dla osób zatrudnionych na stanowisku kierowcy.

Każdy pracownik podlega wstępnym, okresowych i ewentualnie kontrolnym badaniom lekarskim. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego zaświadczenia lekarza stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

 

W odniesieniu do osoby posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, oraz T kierującej pojazdem w ramach obowiązków służbowych, obligatoryjne jest skierowanie na badania w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Oznacza to, że pracownicy wykonujący pracę na stanowisku kierowcy w transporcie drogowym muszą przejść badania lekarskie przewidziane dla kierowców, a dodatkowo konsultację okulistyczną. Dlatego takim pracownikom w skierowaniu na badania pracodawca powinien wpisać, że wykonują pracę kierowcy i praca ta wymaga sprawności psychoruchowej.

Jeżeli natomiast pracownik nie jest zatrudniony na stanowisku kierowcy, pracodawca w skierowaniu na badania wpisuje tylko „kierowanie pojazdem w ramach obowiązków służbowych”. Natomiast decyzję o zakresie tych badań podejmuje lekarz prowadzący badanie. Lekarz ten z całą pewności skieruje pracownika na konsultację okulistyczną i po wywiadzie lekarskim zdecyduje, czy robić dalsze badania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24257 )
Array ( [docId] => 24257 )