Prawo do okularów ma też pracownik zatrudniony na 1/4 etatu

Data: 05-11-2013 r.

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu, wykorzystujący monitor ekranowy na stanowisku pracy biurowej, którego rozkład pracy obejmuje trzy dni pracy w tygodniu, powinien otrzymać nie częściowy, lecz pełny zwrot kosztów za zalecone przez lekarza medycyny pracy okulary do pracy przy monitorze ekranowym.

Do obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zagwarantowanie pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną. Ponadto powinnością pracodawcy jest zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok, stosownie do zaleceń lekarza, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

 

Dla potrzeb regulacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze monitora ekranowego za pracownika uznano każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, która użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Innymi słowy, głównym kryterium jest nie liczba godzin pracy z monitorem ekranowym, lecz użytkowanie go przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Jedynym wyjątkiem od takiej reguły jest sytuacja, w której pracownik pracuje przy monitorze ekranowym krócej niż przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna: § 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1948 r., Nr 148, poz. 973 ze zm.).

Tomasz Zwolak
, specjalista ds. prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24297 )
Array ( [docId] => 24297 )