Pracodawca zapewnia okulary do pracy przy monitorze komputerowym

Data: 09-10-2013 r.

Przepisy nie precyzują w jaki sposób, ani jak często pracodawca powinien refundować okulary korygujące wzrok. On sam powinien decydować o częstotliwości refundacji. Musi jednak brać pod uwagę realne koszty okularów oraz naturalne ich zużycie.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów do pracy przy monitorze ekranowym, jeżeli pracownik użytkuje monitor przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy oraz wyniki badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów do pracy przy komputerze.

Przepisy nie precyzują jednak w jaki sposób pracodawca może spełnić ten obowiązek, ani jak często pracownik może liczyć na refundację zakupu okularów. Kwestie te mogą zatem być ustalane w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy.

Ważne jednak, aby regulacje zawarte w aktach wewnątrzzakładowych nie ograniczały pracownikom uprawnień wynikających z rozporządzenia.

W literaturze prawa pracy przyjmuje się, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi okularów poprzez ich zakup lub – co w praktyce jest najczęstszym rozwiązaniem – określenie konkretnej kwoty dofinansowania do okularów i zwrot tej kwoty na podstawie przedstawionej przez pracownika faktury lub rachunku, potwierdzających zakup. Przy czym kwota ta powinna obejmować cenę zaleconych przez lekarza szkieł korekcyjnych, najtańszej oprawki oraz koszt wprawienia szkieł w oprawki.

W kwestii częstotliwości zapewnienia okularów najczęściej przyjmuje się, że okulary powinny być zapewniane stosownie do indywidualnych potrzeb pracownika, albo w razie zdarzeń losowych, lub cyklicznie, uwzględniając naturalne zużycie materiału wskutek normalnego użytkowania. Jednak decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy.


Tagi: okulary

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24294 )
Array ( [docId] => 24294 )