E-learningowe szkolenia bhp tylko dla wybranych grup zawodowych

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Mariusz Foremniak
Data: 20-03-2014 r.

Szkolenia okresowe bhp z wykorzystaniem Internetu mogą być prowadzone wyłącznie dla wybranych grup zawodowych. Egzamin po zakończeniu takiego szkolenia zawsze musi się odbyć przed komisją egzaminacyjną.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa  i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.) pracownik odbywa szkolenie wstępne bhp, tzw. instruktaż ogólny i stanowiskowy oraz szkolenie okresowe.

 

Ukończenie e-learningowego szkolenia okresowego bhp musi mieć formę egzaminu stacjonarnego przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia (§ 16 ww. rozporządzenia). Zatem, jeżeli egzamin ma formę testu, to nie może on być rozwiązywany w domu lub w pracy, a wyniki przesłane do organizatora szkolenia, tylko należy go przeprowadzić w obecności komisji egzaminacyjnej. Czas przeznaczony na realizację programu szkolenia nie może być krótszy niż 8 godzin lekcyjnych (po 45 minut każda). Przykładowo, jeżeli na samokształcenie (z wykorzystaniem Internetu) pracownika administracyjno-biurowego przewidziano 3,5 godziny lekcyjne (na wszystkie tematy zawarte w programie), to należy mu jeszcze zapewnić konsultacje z wykładowcą trwające co najmniej 4,5 godziny lekcyjne (na wszystkie tematy zawarte w programie), aby łączny czas trwania szkolenia był zgodny z wymaganiami rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.

Odbywanie szkoleń bhp w sposób tradycyjny jest najlepszą formą przekazania pracownikom wiadomości z zakresu bhp. Właściwa edukacja w zakresie bhp, tj. merytoryczna, przeprowadzona przez kompetentnych i znanych wykładowców, czyli czynnych pracowników służby bhp, jest jedną z najważniejszych metod krzewienia kultury bhp, która jest ważnym filarem profilaktyki wypadkowej. Na uwagę zasługuje również fakt, iż obecne przepisy w zakresie szkoleń bhp nie są doprecyzowane i dostosowane do właściwego i zgodnego z prawem przeprowadzania szkoleń bhp w formie e-learningu, co jest częstym tematem poruszanym na wielu konferencjach o tematyce bhp. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp, których założeniem jest likwidacja szkoleń w formie samokształcenia kierowanego dla niektórych grup zawodowych.

Mariusz Foremniak, starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34448 )
Array ( [docId] => 34448 )