Specjalne uprawnienia do obsługi maszyn roboczych (ładowarek)

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Lesław Zieliński
Data: 25-04-2014 r.

Operatorowi ładowarek jednonaczyniowych oraz sztaplarek nie wystarczą uprawnienia dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym, w tym wózków podnośnikowych i unoszących. Powinien odbyć dodatkowy kurs dla operatorów ładowarek.

Do obsługi maszyn roboczych (w tym ładowarek) wymagane są uprawnienia wydawane na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. nr 118, poz. 1263). W rozporządzeniu tym zapisano, że:

  • maszyny robocze, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie,
  • osoba, która uzyskała pozytywny wynik sprawdzianu, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora.

W załączniku Nr 1 „Maszyny i urządzenia techniczne stosowane przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych, do obsługi których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu”, w  Grupie I: Maszyny do robót ziemnych pod pozycją 10 wymienione są „ładowarki jednonaczyniowe”, a w Grupie IV” Maszyny różne i inne urządzenia techniczne pod pozycją 1 znajdują się „wielozadaniowe nośniki osprzętów”. W sytuacji gdy ładowarka jest wyposażona w osprzęt dodatkowy np. widły to należy traktować ją jako „wielozadaniowy nośnik osprzętów”, wówczas operator powinien posiadać uprawnienia na ten typ maszyny.

Natomiast jeżeli chodzi o sztaplowanie wózkiem jezdniowym podnośnikowym, to zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra gospodarki z 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. Nr 79, poz. 849 ze zm.) mogą  wystąpić dwie sytuacje:

  1. Do sztaplowania używany jest wózek jezdniowy podnośnikowy bez dodatkowego osprzętu i wówczas operatorowi wystarczą uprawnienia II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych.
  2. Wózek podnośnikowy używany do sztaplowania posiada specjalistyczny osprzęt (np. zmienny wysięgnik) i wówczas do jego obsługi wymagane są uprawnienia I WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe, z podaniem rodzaju wózka specjalizowanego.
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34746 )
Array ( [docId] => 34746 )