Firma musi zwrócić koszty okularów

Kategoria: Warunki pracy
Data: 15-11-2012 r.

Pracodawca musi wyposażyć pracownika w okulary lub zwrócić mu koszty ich zakupu, jeżeli lekarz zaleci pracownikowi ich noszenie – wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Sam pracodawca ma prawo ustalić, jak się z obowiązku zwrotu kosztów okularów wywiązać. Albo może sam zaopatrzyć pracownika w szkła korygujące, albo jedynie zwrócić mu koszty ich zakupu. Ile pieniędzy powinien oddać? Kwoty nie są odgórnie narzucone przez ustawodawcę. Obowiązuje za to założenie, że kwota zwrotu kosztów powinna być tak skalkulowana, aby umożliwiała kupno okularów w całości (szkła, oprawki, praca optyka), o parametrach zgodnych z zaleceniami okulisty.

Istotne jest zatem dla pracodawcy, aby poinformował załogę o wysokości ustalonej przez siebie refundacji. Jeżeli pracownik wybierze model okularów w cenie wyższej, aniżeli ustali to pracodawca, wówczas otrzyma zwrot kosztów tylko do wysokości ustalonej w danym zakładzie.

Kogo dotyczy rozporządzenie

Zwrot kosztów za okulary dotyczy tych pracowników, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 w/w rozporządzenia). Zatem, jeśli pracownik siedzi przy komputerze co najmniej 4 godziny dziennie oraz w ramach badań profilaktycznych (wstępnych, okresowych lub kontrolnych) lekarz zaleci mu stosowanie szkieł korekcyjnych, pracodawca jest zobowiązany mu je zapewnić.

Podstawa prawna, na którą może się powołać pracownik, przedstawiając fakturę w księgowości i oczekując zwrotu kosztów, to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., Nr 148, poz. 973) - § 2 pkt 4, § 8 ust. 2.

źródło.: D. Dwojewski, Zwrot kosztu zakupu okularów korekcyjnych

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24334 )
Array ( [docId] => 24334 )