Błędy w ocenie ryzyka zawodowego prowadzą do wypadków przy pracy

Data: 16-12-2013 r.

Ocena ryzyka zawodowego powinna być oparta na obserwacji wykonywanej przez pracowników pracy i przeprowadzona z ich udziałem. Zwykle tylko od nich można dowiedzieć się o zaistniałych zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, czy też o problemach w procesie pracy.

Zdarzenia takie, które tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie spowodowały urazu, zawsze trzeba analizować pod kątem stwarzanego ryzyka zawodowego.

Główne błędy w metodyce oceny ryzyka zawodowego to:
  • nieprawidłowa identyfikacja istotnych zagrożeń (brak znajomości zagrożenia powoduje całkowite jego lekceważenie),
  • nieprawidłowe oszacowanie ryzyka zawodowego związanego z zagrożeniami (najczęściej wynika to z błędnej wyceny, że prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia jest dużo niższe od faktycznego),
  • akceptowanie zbyt wysokiego poziomu ryzyka zawodowego (osoby odpowiedzialne za stan bhp z różnych względów akceptują wysokie ryzyko zawodowe i nie podejmują właściwych działań profilaktycznych).

Poważnym i częstym błędem w metodyce oceny ryzyka zawodowego jest to, że prowadzi się ocenę ryzyka zawodowego związanego nie z tą pracą, która jest faktycznie wykonywana, ale z taką, jaką sobie wyobraża przeprowadzający ocenę.

Błędy w ocenie ryzyka zawodowego powodują przede wszystkim brak odpowiednich działań prewencyjnych, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku przy pracy. Osoby prowadzące ocenę ryzyka zawodowego często zapominają, że celem oceny nie jest stworzenie dokumentu, ale kontrolowanie ryzyka zawodowego na możliwie najniższym poziomie.

Nawet prawidłowa ocena ryzyka zawodowego i wprowadzenie działań profilaktycznych nie gwarantują sukcesu, jeżeli działania te nie będą adekwatne do poziomu tego ryzyka. Dlatego po wprowadzeniu zmian zawsze należy ponownie ocenić ryzyko zawodowe i zadecydować, czy można je zaakceptować.

Działania profilaktyczne mogą okazać się nieskuteczne również, w przypadku gdy oparte będą na jednorazowym usunięciu nieprawidłowości, a nie działaniach systemowych. Dotyczy to szczególnie stanowisk pracy, na których występują poważne zagrożenia. W takich przypadkach profilaktyka musi opierać się na stałej kontroli poziomu ryzyka zawodowego – zapewnieniu systematycznych kontroli przestrzegania podstawowych elementów ograniczających ryzyko zawodowe.


Agnieszka Świeboda


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33157 )
Array ( [docId] => 33157 )