Osobie podtopionej nie wolno rozcierać i ogrzewać rąk

Data: 01-11-2013 r.

Podtopienie to ostre niedotlenienie spowodowane przez zablokowanie dróg oddechowych wodą lub inną cieczą. Przy podjęciu prawidłowej akcji ratowniczej osoby po podtopieniu rokują duże nadzieje na ozdrowienie, należy jednak pamiętać o kilku zasadach udzielania pierwszej pomocy osobie podtopionej.

Akcja ratunkowa w przypadkach podtopień powinna przebiegać w 3 następujących krokach:

  • wydostanie z zagrożenia – działając na wodzie należy korzystać z urządzeń pływających i indywidualnych zabezpieczeń (np. kamizelek ratunkowych);
  • bezpieczne wydobycie poszkodowanego z wody – w miarę możliwości należy uwzględniać ewentualny uraz kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym; jeszcze w wodzie należy ustabilizować poszkodowanego na desce ratowniczej i w poziomie przenieść na ląd; ewentualna resuscytacja krążeniowo-oddechowa w wodzie może być przeprowadzana tylko w sporadycznych wypadkach przez bardzo doświadczonych ratowników;
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa – podejmuje się ją natychmiast po wydostaniu z wody podtopionego – jeżeli jest on nieprzytomny i nie oddycha, należy rozpocząć pośredni masaż serca w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 oddechy zastępcze, do momentu spontanicznego poruszenia się poszkodowanego – wtedy sprawdza się czy oddycha i ewentualnie układa go w tzw. pozycji bocznej ustalonej.

Pozycja boczna ustalona

Pozycja „boczna ustalona” umożliwia naturalne udrożnienie górnych dróg oddechowych (język i podniebienie miękkie nie zapadają się na tylną ścianę gardła). Pozycja ta zabezpiecza również przed ewentualnym zachłyśnięciem się zawartością żołądka przy wymiotach. Zachłyśnięcie jest potencjalnie śmiertelnym powikłaniem nawet w przypadku omdlenia, dlatego tak istotne jest zapobieganie.

Zatrucie organizmu cieczą


W przypadku podtopienia w innej cieczy niż woda istnieje prawdopodobieństwo zatrucia organizmu. Może być wtedy konieczna dezaktywacja skażenia organizmu, którą przeprowadzają jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej.
Jeżeli temperatura wody, w której przebywała osoba podtopiona, wynosi poniżej 25 stopni C, należy się liczyć z wychłodzeniem organizmu. Temperatura wewnętrzna organizmu w granicach 30–35 stopni C spowalnia metabolizm i chroni mózg przed niedotlenieniem, ale również powoduje zaburzenia rytmu serca oraz utrudnia resuscytację.
Gdy temperatura spadnie poniżej 30 stopni C, utrudnia nawet zaawansowane czynności ratownicze, spowalnia reakcje na leki i utrudnia defibrylację elektryczną. Ze względu na wychłodzenie oddychanie zastępcze lepiej prowadzić tzw. metodą usta – usta niż za pomocą worka termorozprężalnego, gdyż cenne jest ogrzanie i nawilżenie powietrza oddechowego. Do doraźnej ochrony przed wychłodzeniem zalecana jest srebrno-złota folia termoizolacyjna (folia NRC). Ewentualnie można zastosować ciepły okład na klatce piersiowej, np. z termoforu z gorącą wodą. Nie wolno ogrzewać i rozcierać rąk oraz nóg osoby wychłodzonej, gdyż zasoby wychłodzonej krwi obwodowej, dopłynąwszy do serca, mogłyby spowodować zaburzenia rytmu i zatrzymanie jego pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24474 )
Array ( [docId] => 24474 )