Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych w przypadku zwolnienia lekarskiego pracownika

Data: 25-02-2016 r.

Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku księgowej wróciła do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim, przeszła pozytywnie badania lekarza medycyny pracy i otrzymała zalecenie od okulisty na okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną do pracy przy komputerze. Wróciła do pracy tylko na jeden dzień i oświadczyła, że jest w ciąży i idzie na zwolnienie chorobowe. Dostarczyła do zakładu pracy fakturę na okulary korekcyjne. Czy w opisanej sytuacji zakład pracy jest zobowiązany do pokrycia tej faktury?

Nie. W tym przypadku pracownica nie ma prawa do zwrotu kosztów zakupu okularów. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok pod warunkiem, że spełnione są dwie przesłanki:

  • pracownik jest zatrudniony na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy,
  • występuje konieczność stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wskazane przesłanki muszą być potwierdzone orzeczeniem lekarskim, wydanym po przeprowadzeniu badań okulistycznych. Najczęściej obowiązek ten jest realizowany przez zwrot kosztów okularów zakupionych przez pracownika. Możliwy jest zwrot całości kosztów zakupu, jak również zwrot części tej kwoty. Decyzja w kwestii wysokości zwrotu należy do pracodawcy.

W przypadku opisanym w pytaniu nie zostały zrealizowane przesłanki warunkujące obowiązek zwrotu kosztów okularów. Wprawdzie pracownica posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie i jest zatrudniona na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy. Jednak w rzeczywistości w jej przypadku nie ma konieczności stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora, gdyż przebywa na zwolnieniu lekarskim. Tym samym prawo do zwrotu kosztów zakupu okularów jej nie przysługuje. Natomiast jeśli pracownica wróci ze zwolnienia lekarskiego i rozpocznie wykonywanie pracy, to takie prawo uzyska.

Tomasz Zwolak, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38627 )
Array ( [docId] => 38627 )