Biopaliwa

Kategoria: Energetyka
Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 23-10-2012 r.

Biopaliwa, ze względu na stan skupienia, dzielimy na biopaliwa stałe, biopaliwa płynne lub biopaliwa gazowe. Paliwami, które można wykorzystać do napędzania pojazdów (ale też do produkcji energii cieplnej i elektrycznej) są biopaliwa płynne i gazowe. Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć import i zużycie ropy naftowej. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, są przede wszystkim odnawialne.

Proces powstawania biogazu

Biopaliwa są efektem fermentacji beztlenowej węglowodanów, fermentacji butylowej biomasy bądź estryfikacji olejów roślinnych. W wyniku fermentacji beztlenowej powstaje biogaz, bogaty w metan.

Źródłem biomasy służącej do wytwarzania etanolu, metanolu oraz butanolu są gospodarstwa rolne oraz zakłady przetwórcze (z branży spożywczej), a także wysypiska. Potrzebne są jednak do tego dość skomplikowane i drogie technologie.

Niewiele gospodarstw czy zakładów przetwórczych w Polsce może poszczycić się własną biogazownią. Ważną zaletą powstawania nowych biogazowi będzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które obecnie, niewykorzystane, przedostają się do atmosfery. Brakuje jednak rządowych subsydiów i ułatwień proceduralnych, aby wytwarzać cenny biogaz oraz dbać o środowisko.

Bioolej

Bioolej lub biodiesel jest paliwem biodegradowalnym, które obniża znacząco produkcję szkodliwych toksyn oraz substancji do środowiska naturalnego. Produkowany jest z rośli oleistych: rzepaku, słonecznika, a także z kukurydzy.

Po zmieszaniu z olejem napędowym, można go stosować w silnikach typu diesel, bez konieczności wprowadzania przeróbek. Bywa również, że jest stosowany samodzielnie, wtedy jednak trzeba wprowadzić zmiany (olej roślinny wymaga bowiem podgrzania oleju do temperatury 70 stopni). Paliwo to wypłukuje poza tym z baków i filtrów samochodowych zanieczyszczenia - może się zatem zdarzyć na początku użytkowania, że trzeba będzie zmienić filtr paliwa na nowy, aby uniknąć przykrych niespodzianek.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41451 )
Array ( [docId] => 41451 )