Jak powstaje elektryczność z energii cieplnej oceanu

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 28-08-2012 r.

Dzięki gigantycznym masom wody, które pochłaniają promieniowanie słoneczne, istnieje możliwość przetworzenia zmagazynowanej przez akweny oceaniczne energii cieplnej w elektryczność. To proces, w którym wykorzystywany jest silnik cieplny działający w oparciu o różnicę temperatur między wodami głębinowymi i powierzchniowymi.

Choć technologia jest dosyć dobrze znana i charakteryzuje się ogromnym potencjałem, to jednak jej wykorzystanie – w stosunku do innych źródeł energii odnawialnej – pozostaje nadal na dosyć znikomym poziomie. Wszystko za sprawą bardzo wysokich kosztów uruchomienia tego typu elektrowni na otwartych akwenach oceanicznych.

Przy dużych nakładach początkowych i obecnych problemach z zapewnieniem ciągłości produkcji nośników energetycznych na poziomie, który zapewniałby odpowiednią rentowność, ten mechanizm wytwarzania elektryczności jest po prostu na razie nieopłacalny.

Choć z pewnością dalsze badania przyczynią się rozwoju tej niszowej technologii. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę coraz bardziej surowe normy w zakresie ochrony środowiska i nacisk na produkcję nośników ze źródeł odnawialnych.

W przypadku wykorzystania energii cieplnej oceanu mamy do czynienia z mechanizmem czystym ekologicznie. Tutaj kluczową rolę odgrywa wspomniana już wcześniej różnica temperatur. Z jednej strony mamy więc warstwę zimnej wody głębinowej, która pompowana jest do zbiorników elektrowni na powierzchni oceanu. Z drugiej nagrzaną wodę powierzchniową, która również pobierana jest przez zakład energetyczny.

 

Różnica temperatur jest tutaj niejako paliwem, które napędza silnik termiczny, a ten z kolei produkuje energię elektryczną. Trzeba jednak pamiętać, że ten mechanizm może być wykorzystywany w ściśle określonych warunkach. Chodzi tutaj o odpowiednią różnicę w nagrzaniu wód wykorzystywanych procesie technologicznym. Aby zadziałał silnik różnica temperatur musi wynosić co najmniej 20 st. Celsjusza.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41445 )
Array ( [docId] => 41445 )