Nie wystarczy samo oszczędzanie - apel do UE w sprawie cen energii

Kategoria: Energetyka
Data: 03-10-2022 r.

Minister Klimatu i Środowiska apeluje do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania dotyczące obniżania cen energii. Jej zdaniem nie wystarczy groźba kar dla państw członkowskich, które nie zaczną oszczędzać energii. Potrzebne są rozwiązania, które obniżą ceny prądu. 

Na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów UE ds. Energii, minister klimatu i środowiska zaznaczała, że w Polsce podjęto wszystkie możliwe działania, które mają zapewnić obniżenie cen energii dla mieszkańców. Jednak apele do Komisji Europejskiej, by podjęła takie kroki na poziomie Unii Europejskiej nie przynoszą rezultatu. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które zagwarantują obniżenie cen energii elektrycznej i cen gazu w całej Europie. Takie działania są teraz niezbędnym wsparciem nie tylko dla mieszkańców, lecz także firm, które mogą nie przetrwać tego trudnego okresu bez odpowiedniej pomocy. 

Limit cenowy

Na posiedzeniu strona Polska zaproponowała wprowadzenie limitu cenowego, którego zadaniem byłoby regulowanie cen gazu. Jest to - zdaniem resortu klimatu - rozwiązanie zarówno skuteczna jak i elastyczne. Dzięki niemu będzie można osiągnąć większą stabilność ceny gazu na giełdzie i zmniejszy się presja cenowa. Taka propozycja została skierowana do Komisji Europejskiej przez Polskę wraz z grupą 15 państw członkowskich. Limit cenowy ma dotyczyć cen każdego rodzaju gazu. 

Przymusowa oszczędność

Na posiedzeniu analizowano rozwiązanie polegające na przymusowym ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Polska nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania, zaznaczając że wiążące cele redukcji zużycia energii elektrycznej nie dla wszystkich państw są równie łatwe - dla niektórych osiągnięcie tego poziomu energii może być niezwykle trudne do realizacji. 

Zdaniem minister klimatu, to w jaki sposób które państwo oszczędza energię powinno zależeć jedynie od niego. Każde państwo po prostu zna swoje możliwości i przyjmuje rozwiązania, które jest w stanie zrealizować w zakresie oszczędności energii elektrycznej. Wprowadzanie odgórnych przymusowych nakazów w niczym w tym zakresie nie może pomóc. Rozwiązania przedstawione w rozporządzeniu, są postrzegane jako dodatkowy podatek - a takie przepisy powinny być przyjmowane jednomyślnie - Polska wyraziła swój sprzeciw. 

Minister zauważa także, że przecież każdy kraj w różny sposób miksuje źródła energii. To kolejny argument, by wprowadzać adekwatne ograniczenia energii, dostosowane do indywidualnych możliwości. Na posiedzeniu strona Polska dzieliła się własnymi pomysłami na oszczędności i czas kryzysu energetycznego. Opowiadała o ustawie dotyczącej zamrożeniu cen energii w limitach 2000 2600 i 3000 kWh, oraz dodatkowej motywacji do oszczędzania. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42224 )
Array ( [docId] => 42224 )