Sposób na przesył i magazynowanie energii wytwarzanej przez prosumentów

Kategoria: Energetyka
Data: 05-07-2013 r.

Magazynowanie energii elektrycznej oraz stabilizacja mocy przesyłowych to jedne z głównych problemów z jakimi zmaga się współczesna energetyka, zwłaszcza oparta na odnawialnych źródłach energii. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tych problemów jest technologia oparta na bateriach litowo-tytanowych. W Polsce stawia na nią spółka Tauron Dystrybucja.

Polska spółka zdecydowała się skorzystać z technologii należącej do amerykańskiej spółki Altairnano. Technologia litowo-tytanowa, którą dysponuje ta spółka, jest oparta na zastrzeżonej nanotechnologii, która umożliwia produkcję systemów szybkiego ładowania baterii dużej mocy z najwyższą wydajnością i najdłuższym cyklem życia.

Technologia magazynowania energii ważna dla OZE

Na początku lipca br. Tauron Dystrybucja podpisał list intencyjny z Altairnano o współpracy w zakresie stacjonarnych systemów magazynowania energii oraz systemów stabilizacji mocy opartych na bateriach litowo-tytanowych.

Zgodnie z wolą obu firm, współpracę zapoczątkuje sporządzenie analizy potrzeb oraz ustalenie zakresu wdrożenia pilotażowego systemu demonstracyjnego. Dzięki wdrożeniu Tauron Dystrybucja zdobędzie cenne doświadczenie w zakresie magazynowania energii elektrycznej oraz stabilizacji pracy sieci.

Jesteśmy świadomi rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce oraz ich wpływu na pracę sieci elektroenergetycznej. Zaawansowane technologie stacjonarnego magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla pracy sieci dystrybucyjnej, dlatego już dziś zajmujemy się tymi zagadnieniami – powiedział po podpisaniu dokumentu Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

 

Z myślą o prosumentach – szybkie ładowanie baterii

Zdaniem Piotra Kołodzieja prezesa zarządu Tauron Dystrybucja, wykorzystanie systemów szybkiego ładowania baterii dużej mocy gwarantujących najwyższą wydajność i możliwie długi cykl życia, będzie jednym z niezbędnych elementów inteligentnych sieci (Smart Grid), ponieważ same inteligentne systemy pomiarowe nie wystarczą do dobrej współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z prosumentami. – Współpraca z Altairnano pomoże nam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu możemy realnie wykorzystywać systemy magazynowania energii do stabilizacji pracy sieci i poprawy jakości energii – stwierdził Piotr Kołodziej.

Polska spółka liczy, że opracowanie struktury oraz zakresu przyszłego pilotażowego systemu demonstracyjnego może zakończyć się jeszcze w 2013 roku. Kolejna faza projektu związana będzie z wdrożeniem programu, który obejmie rozwój sieciowych usług pomocniczych, magazynowanie energii poza godzinami szczytu (w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii) oraz stabilizację sieci.

Cieszymy się, że możemy współpracować ze spółką Tauron Dystrybucja nad opracowaniem programu, który pomoże spełnić rosnące wymagania w zakresie jakości energii dostarczanej klientom oraz umożliwi lepszą pracę odnawialnych źródeł energii przyłączanych do sieci dystrybucyjnej – informuje Alexander Lee, prezes Altairnano. – Program pilotażowy wykaże ponadto, że nasza opatentowana technologia nano-litowo-tytanowa idealnie nadaje się do zastosowania w sieciach elektroenergetycznych, dzięki zdolności magazynowania oraz szybkiego ładowania i oddawania energii z powrotem do sieci.

Altairnano to wiodący dostawca systemów magazynowania energii wysokiej mocy dla sieci elektroenergetycznych, urządzeń przemysłowych i branży transportowej. Siedziba spółki Altairnano znajduje się w Reno w Nevadzie. Firma prowadzi też działalność w Anderson w Indianie oraz w Zhuhai i Wu'an w Chinach.

Ewa Kranz


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41407 )
Array ( [docId] => 41407 )