Własna kotłownia i ogrzewanie miejskie - kosmiczne różnice cen

Kategoria: Energetyka
Data: 21-02-2023 r.

Co prawda przepisy mają chronić przed podwyżką cen ogrzewanie, tak aby odbiorcy docelowi jak najmniej odczuli drastyczne podwyżki, jednak ochrona ta nie jest równa. Wyraźne zróżnicowanie sytuacji lokatorów widać w zestawieniu osób mieszkających w budynku z własną kotłownią w zestawieniu z osobami, które zmuszone są do korzystania z ogrzewania systemowego. 

Ciepło dostarczane przez zewnętrznych dostawców (tzw. ciepło systemowe) jest droższe. Skargi na tę sytuację wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich, a w nich mieszkańcy budynków korzystających z tego rodzaju ogrzewania skarżą się na nierówne traktowanie. 

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się sprawą zróżnicowania sytuacji obywateli, którzy mieszkają w budynkach wyposażonych we własną kotłownię, oraz tych, których mieszkania znajdują się w budynku wykorzystującym ciepło systemowe. Druga grupa płaci za ogrzewanie o wiele więcej niż pierwsza. 

Skąd wynika różnica? Jeśli budynek ma własną kotłownię, to w ramach obowiązujących przepisów, odbiorcy gazy mają zagwarantowaną szerszą ochronę w szeroko pojętych przepisach pomocowych.  Dotyczy to z jednej strony obowiązującej ceny gazu, z drugiej - długości okresu ochronnego, który dla takich odbiorców trwa do 31 grudnia 2027 r., podczas gdy odbiorcy ciepła systemowego mogą korzystać z ochrony do 30 kwietnia 2023 r. 

Na podwyższone ceny wpływa także fakt, że od 1 stycznia 2023 r.  nie obowiązuje już obniżona stawka podatku VAT na gaz i na ciepło systemowe. Przypomnijmy - do końca minionego roku stawki te wynosiły odpowiednio 0% i 5%

Rzecznik Praw Obywatelskich stara się skłonić Minister Klimatu i Środowiska, by przepisy kształtujące ceny ogrzewania były ujednolicone dla wszystkich gospodarstw domowych. Niektóre spółdzielnie przedstawiły swoim mieszkańcom podwyżki czynszu związane z ogrzewaniem, które przekraczają ich możliwości finansowe. W niektórych miejscach wzrost czynszu w porównaniu z zeszłoroczną zimą sięga nawet 100%.  Rozwiązaniem problemu jest zmiana przepisów, a dokładniej ustalenia jednakowej ceny gazu dla tych podmiotów bez względu na to, czy gaz na potrzeby produkcji ciepła jest sprzedawany im bezpośrednio, czy też jest on nabywany na ich rzecz przez przedsiębiorstwo energetyczne wytwarzające dla nich ciepło. Warte rozważenia byłoby także powrócenie do obniżonej stawki podatku VAT dla ciepła systemowego. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42689 )
Array ( [docId] => 42689 )