Fundusze inwestycyjne dały zarobić w 2014 r. przeciętnie 1,82%

Kategoria: Fundusze
Data: 30-01-2015 r.

Średnia stopa zwrotu, jaką uzyskały w minionym roku fundusze inwestycyjne, wyniosła tylko 1,82%, czyli mniej niż przeciętne oprocentowanie lokaty bankowej. Odpowiednio je selekcjonując można było jednak zyskać znacznie więcej.

W kategorii zarządzających funduszami najlepsze okazało się Union Investment TFI. Z wyliczeń Expandera wynika, że ich produkty zyskały średnio 8,1%. Jeśli kryterium był rodzaj inwestycji to, najwyższe zyski przyniosły fundusze akcji tureckich i amerykańskich. Najgorszą inwestycją były natomiast fundusze akcji rosyjskich.

 

Miniony rok nie był zbyt dobry dla osób lokujących kapitał w fundusze inwestycyjne. Po przeanalizowaniu 398 funduszy otwartych notowanych w złotych i zarządzanych przez polskie TFI okazuje się, że ich średnia stopa zwrotu w 2014 r. wyniosła zaledwie 1,82%. Tyle zarobiłaby osoba, która swój kapitał podzieliłaby na 398 równych części i zainwestowała je w każdy z analizowanych przez nas funduszy. Wynik tej inwestycji byłby niższy niż zysk osiągnięty w omawianym okresie na przeciętnej lokacie bankowej.

Wśród funduszy było jednak wiele takich, które kilkakrotnie przekroczyły zyski, jakie można było osiągnąć na lokacie. Nie zabrakło jednak również tych przynoszących straty. Decydując się na tego typu inwestycję, problemem zawsze jest jednak to jak zdecydować w które z nich zainwestować, aby zarobić, a nie stracić. Jednym z takich kryteriów może być talent zarządzających.

Najlepsze TFI to Union Investment

Biorąc pod uwagę inwestycje we wszystkie fundusze zarządzane przez konkretne TFI, to najlepsze wyniki uzyskali ci, którzy zaufali Union Investment TFI. Średnia stopa zwrotu z 15 zarządzanych przez nich funduszy wyniosła 8,1%. Niezłymi wynikami mogą pochwalić się również Caspar TFI (5,8%), MetLife TFI (5,6%, ING TFI (5,5%) oraz Superfund TFI (5%).

Najlepsza grupa to fundusze akcji tureckich i amerykańskich

Kolejnym kryterium, które może decydować o wynikach tego typu inwestycji jest to, w co lokują kapitał wybrane przez nas fundusze. W ubiegłym roku najwięcej, bo zwykle powyżej 30%, zyskali ci, którzy zdeponowali swoje pieniądze w funduszach akcji tureckich. Jednocześnie jeden z nich - UniAkcje: Turcja – był najzyskowniejszym funduszem w 2014 r, notując wzrost na poziomie aż 34,5%. To właśnie wynik tego funduszu w dużej mierze przyczynił się to wspomnianego sukcesu Union Investment TFI. Bardzo atrakcyjne wyniki przyniosły również fundusze akcji amerykańskich. Najgorszy z nich zarobił nieco ponad 10%, a najlepszy aż 28,5%.

Największe straty przyniosły fundusze akcji rosyjskich

Oczywiście były też fundusze, które przyniosły inwestorom w 2014 r. bardzo dotkliwe straty. Najgorszą decyzją inwestycyjną ubiegłego roku  był zakup jednostek funduszy inwestujących w akcje rosyjskie. Dwa z nich przyniosły starty wynoszące ok. 30%, a najgorszy z nich - Quercus Rosja – stracił aż 43,5%. W rezultacie stał się on najgorszym funduszem ubiegłego roku. Co ciekawe, wśród 10 najgorszych funduszy znalazły się aż dwa należące do Inventum TFI, któremu KNF cofnęła licencję na działalność. Powodem tej decyzji były naruszenia interesów uczestników funduszy oraz przepisów prawa.

Tab. 1. 10 najzyskowniejszych i 10 najmniej zyskownych funduszy inwestycyjnych 2014 roku

Źródło:

Expander

Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36467 )
Array ( [docId] => 36467 )