Cięcie programu QE3 zbliża się dużymi krokami

Kategoria: Giełda
Data: 08-12-2013 r.

Najniższa od 5 lat stopa bezrobocia w USA i kolejny już miesiąc wzrostu zatrudnienia o ponad 200 tys. przybliża moment, gdy Fed będzie musiał rozważyć cięcie QE3. Tym tematem może zająć się już w grudniu.

W listopadzie stopa bezrobocia w USA niespodziewanie spadła do 7% z 7,3% przed miesiącem. To nie tylko spadek dużo większy od spodziewanego (prognoza: 7,2%), ale też najniższe bezrobocie od listopada 2008 roku.

 

Podobną niespodziankę sprawił raport nt. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W listopadzie wzrosło ono o 203 tys., przekraczając rynkowe prognozy (180 tys.). Przed miesiącem przyrost ten wyniósł 200 tys. Średnia z ostatnich czterech miesięcy przekracza barierę 200 tys., która w sposób umowny oddziela mocne ożywienie na rynku pracy od umiarkowanego.

Raport z amerykańskiego rynku pracy nie jest jedynym, który pozytywnie zaskoczył. Tych danych ostatnio było sporo. Wystarczy chociażby wspomnieć mocną rewizję Produktu Krajowego Brutto za III kwartał, dane o sprzedaży nowych domów, czy ostatni indeks ISM dla przemysłu. To wszystko wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej, której w szczególny sposób nie zaszkodził jesienny kryzys budżetowy, stawiając jednocześnie Fed pod ścianą ws. cięcia skupu obligacji (QE3).

Po tym jak we wrześniu, ku zaskoczeniu wszystkich, Fed nie zdecydował się na taki ruch, rynek zakłada pierwsze cięcie QE3 na posiedzeniu w marcu 2014 roku. Pierwszym pod przewodnictwem Janet Yellen. Jednak poprawa sytuacji gospodarczej prawdopodobnie zmusi władze monetarne do zajęcia się tą sprawą już na grudniowym posiedzeniu. Zwłaszcza, że to posiedzenie szczególne. Wówczas zostaną opublikowane nowe prognozy gospodarcze, a po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Bena Bernanke. To idealna okazja, żeby wytłumaczyć rynkom dlaczego Fed musi ciąć QE3.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33182 )
Array ( [docId] => 33182 )