Nerwowo na rynkach surowców

Data: 05-12-2013 r.

Stopniowo pojawiające się dane z amerykańskiej gospodarki, a także oczekiwanie na kolejne ważne odczyty makro, wzmagają nerwowość inwestorów na rynkach surowców. Po słabym początku tygodnia, w końcu mocno wzrosły notowania miedzi, złota i srebra.

Ruchy te trudno uznać za rezultat informacji fundamentalnych, chociaż mogły być one nerwową reakcją na zróżnicowane odczyty danych makro w USA. Z jednej strony, pozytywnie zaskoczył raport ADP, uznawany za prognostyk danych z rynku pracy.

 

Z drugiej strony, publikacje indeksów PMI i ISM dla usług były niższe niż rynkowe prognozy. Te zróżnicowane informacje wzmagają wątpliwości co do decyzji Fed w sprawie potencjalnego ograniczania skupu aktywów. Ta nerwowość doprowadziła do licznego zamykania krótkich pozycji na rynkach metali – to zaś spowodowało odbicie ich notowań w górę.

Tymczasem na rynku pszenicy przeważała strona podażowa. Notowania tego zboża spadły o ponad 1% po informacjach o świetnych tegorocznych zbiorach tego zboża w Kanadzie. Statistics Canada poinformowało, że w 2013 r. produkcja pszenicy w Kanadzie wyniosła 37,53 mln ton – jest to aż o 38% więcej niż w poprzednim roku i znacznie więcej niż zakładały tegoroczne prognozy.

Informacja o kanadyjskich zbiorach zmieniła nastroje inwestorów na rynku pszenicy – w ciągu ostatnich kilku sesji cena tego zboża znajdowała się pod presją popytu ze względu na oczekiwania zwiększonego eksportu pszenicy z USA. Ponadto, cenę tego zboża wspierały pesymistyczne prognozy pogody dla Stanów Zjednoczonych – zapowiadane przymrozki zwiększają bowiem obawy o zmniejszenie plonów tego zboża w USA i pogorszenie jego jakości.

Paweł Grubiak, Superfund TFI


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33194 )
Array ( [docId] => 33194 )